Obce v okolí lokality Janoch na Českobudějovicku dál bojují s úřady kvůli plánům na stavbu úložiště radioaktivního odpadu

4. duben 2025 08:43

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obce v okolí lokality Janoch na Českobudějovicku navštívil Michal Bělský

Odvolání obcí v lokalitě Janoch na Českobudějovicku proti průzkumu kvůli úložišti radioaktivního odpadu u ministerstva životního prostředí neuspělo. Podobná situace je i v lokalitě Březový potok na Klatovsku. Starostové dotčených obcí na jihu Čech zvažují další postup. Pro případný soudní spor se rozhodnou až po poradě s právníky.

„Samozřejmě strach z toho tady máme všichni. Mluví se o tom hodně. Bude to mít vliv,“ říká Hana Hubená z Olešníku na Českobudějovicku. V obci žije bezmála dvacet let, ale v poslední době má pocit, že se průmyslová zátěž v okolí neustále zvyšuje. „Bude toho tady zase víc a já bych řekla, že už toho máme až moc,“ dodává.

Naopak Filip Parýzek z nedalekého Temelína se samotného úložiště neobává. „Zatíží nás spíš ten proces stavby, zvýšená hustota dopravy. Už teď tu máme docela hustou dopravu, takže by nám to ještě přitížilo,“ myslí si.

Lokalitu Janoch má na dohled z okna Iva Pudichová ze statku Výštice, který spadá do katastru Olešníka. „36 hektarů vykáceného lesa, 22 kilometrů plotu, vytěžená zemina, stavba železnice,“ vyjmenovává dopady plánované stavby. „Toto opravdu chceme zanechat příštím generacím?“ ptá se.

Ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum lokality Janoch loni na podzim. Dotčené obce okamžitě proti rozhodnutí podaly společný rozklad.

Podle nezávislého starosty Olešníka Milana Kotýnka to byla nejspíš poslední možnost, jak lokalitu vyloučit z výběru pro stavbu úložiště. „Naše názory zatím nikoho nezajímají, takže si myslím, že je zbytečné momentálně dávat nějaká další záporná stanoviska nebo cokoliv jiného,“ komentuje.

Čtěte také

Zastupitelé obce Temelín v únoru odhlasovali podání žaloby na ministerstvo životního prostředí v případě zamítnutí rozkladu. Podobný postup zvažují i starostové Olešníka, Dřítně nebo Hluboké nad Vltavou, do jejichž katastru lokalita zasahuje.

„Já z toho rozhodnutí nejsem nijak šťastný, ale respektuji to jako výkon státní správy. Budeme ho teď analyzovat a studovat společně s ostatními starosty,“ říká starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS.

Na druhou stranu dodává, že výsledky průzkumu můžou lokalitu ze seznamu definitivně vyřadit. „Možná se ukáže, že prostě není vhodná. A pak jsme všichni zachráněni a úložiště tady nebude,“ zmiňuje.

To potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. „Každá lokalita představuje jen jednu z mnoha alternativ. Proto není ani jisté, jestli na fázi geologického průzkumu budou navazovat další procesní fáze, které směřují k samotné realizaci,“ uvádí.

Ani případná žaloba nebude mít odkladný účinek a Správa úložišť radioaktivních odpadů může začít s průzkumem lokality. „Jako první nastoupí geologové s kladívky, následovat budou geofyzici, kteří budou provádět povrchová měření. V poslední fázi pak dojde na hluboké vrty,“ popisuje ředitel správy Lukáš Vondrovic.

Pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů jsou vytipované čtyři lokality a vláda do tří let rozhodne, kde bude stát. Hotové má být podle plánů do roku 2050.

Související