Obavy z hluku a světla i pochybnosti o bezpečnosti zazněly na debatě k rozšíření skladu použitého paliva v Temelíně

26. únor 2025 12:13

Největší audioportál na českém internetu

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Shutterstock

Na debatě o rozšíření skladu použitého paliva v Jaderné elektrárně Temelín byl Michal Bělský

Kapacita skladu použitého paliva v Jaderné elektrárně Temelín se do roku 2032 zdvojnásobí. Se záměrem se mohla veřejnost v úterý seznámit v českobudějovickém sále Beseda při debatě k posouzení vlivů na životní prostředí. Na setkání přišlo asi padesát lidí. K plánům společnosti ČEZ se vyjádřilo několik spolků, zajímala je hlavně bezpečnost. Výhrady měli i zástupci obce Temelín.

„My se obáváme zvýšení provozu v souvislosti s převozem a navážením materiálu na stavbu. Toho nebude pár tun, ale možná stovky, tak bychom chtěli, aby se naváželo pokud možno z jiných směrů,“ říká nezávislý starosta obce Temelín na Českobudějovicku Josef Váca.

Zatím ale podle něj není jisté, jakým způsobem práce dopadnou na život v okolí elektrárny. „Asi by to ani tak neohrožovalo obec Temelín, ale spíš naši přidruženou obec Kočín, která je na druhé straně směrem na Budějovice. Světelnost a pravděpodobně i hluk při noční stavbě by mohl pro obyvatele být komplikací,“ dodává.

Zástupci společnosti ČEZ připustili, že by rozšíření skladu vyhořelého paliva mohlo mít malý vliv na život v nejbližším okolí. Podle mluvčího ČEZu Marka Svitáka ale výstavba i následný provoz splňují veškeré nároky na zatížení sousedních obcí.

„Stávající sklad i případné rozšíření budou provozovány v souladu s českou legislativou a příslušnými normami. Posouzení proběhlo velmi komplexně z celé řady aspektů,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Na jednání vystoupil také energetický expert spolku Calla Edvard Sequens, který má pochyby o dostatečném zabezpečení objektu. Podle něj by v případě teroristického nebo vojenského útoku mohla hrozit ekologická katastrofa. „Celá ta budova skladu není tak odolná, jak se možná někdy vydává. Ona je odolná vůči pádu letadla o dvou tunách, ale to jsou maximálně lehké typy strojů, žádné vojenské letadlo,“ uvádí.

Mluvčí ČEZu Marek Sviták oponuje, že veškerá jaderná zařízení včetně skladu vyhořelého paliva splňují normy. Konstrukce jednotlivých objektů by tak měla minimalizovat riziko havárie. „Vedle vlastního systému fyzické ochrany se na jejich ochraně podílí armáda, policie a další bezpečnostní složky země. A tato opatření budou platit také pro připravované rozšíření skladu,“ připomíná.

Společnost ČEZ počítá s tím, že do konce příštího roku podá žádost o stavební povolení na rozšíření skladu. Od roku 2029 by se pak mohlo začít s výstavbou druhé části areálu, který může posloužit i plánovanému modulárnímu reaktoru vedle elektrárny. „Příprava modulárního reaktoru poběží v rámci vlastního řízení. I tam bude zohledněno mimo jiné skladování použitého paliva,“ dodává Marek Sviták.

Podněty veřejnosti z jednání o rozšíření skladu použitého paliva v Jaderné elektrárně Temelín bude dál hodnotit zpracovatel posudku. Dokument se pak stane jedním z podkladů pro stanovisko ministerstva životního prostředí.

Související