Čeští energetici vyrobili v Temelíně speciální kabel, který bude chránit reaktor v jaderné elektrárně na Ukrajině

3. duben 2024 18:21

Obří ocelový kabel míří z jihočeského Temelína na Ukrajinu. Speciální lano má chránit reaktor v Rovenské jaderné elektrárně. Odborníci z Ústavu jaderného výzkumu a ČEZ ho vyrobili v Česku, protože válečný konflikt neumožňuje vyrobit kabel přímo na Ukrajině.

Technici v areálu Jaderné elektrárny Temelín naložili třináctitunové ocelové lano na nákladní vůz. „Je zabalené spodní plachtou, která ho ochrání proti nečistotám při transportu. Po nakládce ho zabalíme ještě po obvodu a nahoře plachtou, která ho bude ochraňovat proti povětrnosti,“ popisuje Petr Vomáčka z Ústavu jaderného výzkumu.

Kabel měří přes 170 metrů. „Je spletený ze 456 drátků a váží přibližně 13 tun,“ upřesňuje Petr Vomáčka. Na výrobě odborníci pracovali několik měsíců.

Speciální lano se používá k ochraně reaktoru jaderné elektrárny. „Kabely vlastně stahují tu konstrukci k sobě, v případě havárie a přetlaku stlačují směrem dovnitř, aby nedošlo k poškození betonové konstrukce a uvolnění radioaktivity,“ vysvětluje ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Čtěte také

Rovenská jaderná elektrárna má dva ze čtyř reaktorů stejného typu, jako jsou v Temelíně. Podobné jsou tak i kabely, které vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru. „Samozřejmě v obou elektrárnách došlo k dílčím modifikacím. Veškeré zařízení na Jaderné elektrárně Temelín podle projektu ruských společností se vyrábělo zde v Temelíně a byly tam určité modifikace, ale koncepcí je ten projekt obdobný, to znamená stejný počet kabelů, obdobné síly, kterými se kabely napínají, a podobně,“ uvádí Jan Kruml.

Výrobu lana financovalo americké ministerstvo energetiky. Dopravu zajišťuje společnost ES Group Europe. „Proběhne celní proces a během jednoho až dvou týdnů bude zboží dodáno na Rovenskou jadernou elektrárnu. My se ještě budeme účastnit vstupní kontroly v elektrárně a budeme zajišťovat veškeré činnosti, aby vše bylo připraveno na montáž,“ uvádí Tomáš Rozsypal z ES Group Europe.

ČEZ už na Ukrajinu vypravil celkem 29 kamionů s energetickou pomocí. Dodal třeba transformátor pro převod napětí proudu nebo elektromotory a rozvodny.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související