Čeští energetici vyrobili v Temelíně speciální kabel, který bude chránit reaktor v jaderné elektrárně na Ukrajině
Obří ocelový kabel míří z jihočeského Temelína na Ukrajinu. Speciální lano má chránit reaktor v Rovenské jaderné elektrárně. Odborníci z Ústavu jaderného výzkumu a ČEZ ho vyrobili v Česku, protože válečný konflikt neumožňuje vyrobit kabel přímo na Ukrajině.
Technici v areálu Jaderné elektrárny Temelín naložili třináctitunové ocelové lano na nákladní vůz. „Je zabalené spodní plachtou, která ho ochrání proti nečistotám při transportu. Po nakládce ho zabalíme ještě po obvodu a nahoře plachtou, která ho bude ochraňovat proti povětrnosti,“ popisuje Petr Vomáčka z Ústavu jaderného výzkumu.
Kabel měří přes 170 metrů. „Je spletený ze 456 drátků a váží přibližně 13 tun,“ upřesňuje Petr Vomáčka. Na výrobě odborníci pracovali několik měsíců.
Speciální lano se používá k ochraně reaktoru jaderné elektrárny. „Kabely vlastně stahují tu konstrukci k sobě, v případě havárie a přetlaku stlačují směrem dovnitř, aby nedošlo k poškození betonové konstrukce a uvolnění radioaktivity,“ vysvětluje ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Čtěte také
Rovenská jaderná elektrárna má dva ze čtyř reaktorů stejného typu, jako jsou v Temelíně. Podobné jsou tak i kabely, které vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru. „Samozřejmě v obou elektrárnách došlo k dílčím modifikacím. Veškeré zařízení na Jaderné elektrárně Temelín podle projektu ruských společností se vyrábělo zde v Temelíně a byly tam určité modifikace, ale koncepcí je ten projekt obdobný, to znamená stejný počet kabelů, obdobné síly, kterými se kabely napínají, a podobně,“ uvádí Jan Kruml.
Výrobu lana financovalo americké ministerstvo energetiky. Dopravu zajišťuje společnost ES Group Europe. „Proběhne celní proces a během jednoho až dvou týdnů bude zboží dodáno na Rovenskou jadernou elektrárnu. My se ještě budeme účastnit vstupní kontroly v elektrárně a budeme zajišťovat veškeré činnosti, aby vše bylo připraveno na montáž,“ uvádí Tomáš Rozsypal z ES Group Europe.
ČEZ už na Ukrajinu vypravil celkem 29 kamionů s energetickou pomocí. Dodal třeba transformátor pro převod napětí proudu nebo elektromotory a rozvodny.
Související
-
Operátorky, jaderné fyzičky i strojnice pracují v Temelíně. Žen je v elektrárně stále víc
Práce v jaderných elektrárnách láká stále více žen. Meziročně jejich počet vzrostl o 18 procent. Nepůsobí jen v administrativě, ale zastávají i odborné technické pozice.
-
První malý modulární reaktor v Česku by mohl vzniknout u Jaderné elektrárny Temelín
Konkrétní obrysy nabírá plán na výstavbu prvního modulárního reaktoru v Česku. Ten by mohl být u Jaderné elektrárny Temelín. Jihočeský kraj teď pro něj vymezuje plochu.
-
Zapomenutý obor svářeč a potrubář oživila hněvkovická škola. Vyučené odborníky chce elektrárna
Devět budoucích svářečů se začíná učit v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Nový obor škola otevřela ve spolupráci se společností ČEZ. V energetice totiž svářeči chybí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rath prodal v tichosti polovinu domu ve Zbuzanech. Bydlí v něm jeho bratr, ten o prodeji nevěděl
-
Putinův nástroj pro obcházení sankcí se ocitá pod drobnohledem Západu. Co je ruská stínová flotila?
-
Trump se mstí svým kritikům. Mezi úředníky nezůstane nikdo, kdo s ním nesouhlasí
-
Ponorka pod palbou málem zažehla jadernou válku. SSSR s USA po dramatu u Kuby spojila horká linka