Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku začala vyrábět biometan. Její multifunkční zařízení je jediné svého druhu v Česku

4. duben 2025 16:07

Největší audioportál na českém internetu

Kompostárna v Jarošovicích | Foto: Václav Pancer, ČTK

Kompostárnu v Jarošovicích na Českobudějovicku navštívila Jitka Cibulová Vokatá

Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku zahájila provoz první multifunkční stanice na výrobu biometanu v Česku. Dokáže zároveň produkovat energii a hnojivo. Využívá je kompostárna, ale také místní firmy.

„V této hale zpracováváme potraviny s použitím našeho bioseparátoru. Dojde k odloučení biologické složky,“ popisuje začátek procesu výroby biometanu zástupce ředitele kompostárny v Jarošovicích na Českobudějovicku Jakub Šmíd.

„Hned vedle se nachází menší hala pro zpracování gastro odpadu z našeho regionu. Vyrobený bioplyn jde pomocí tohoto potrubí do naší biometanové stanice, kde je přečištěn, obohacen o odorant kvůli zápachu a o propan kvůli výhřevnosti,“ dodává. Následně biometan putuje do vysokotlakého plynovodu.

Multifunční zařízení ale nevyrábí jen biometan. „Jsme sami provozovatelé lokální distribuční soustavy, což znamená, že dodáváme elektřinu do sousedních objektů. Zároveň distribuujeme v našem areálu teplo, které je vlastně zbytkové při výrobě elektřiny. Pro laickou představu, tato biometanová stanice je schopná pokrýt dvě třetiny spotřeby místní cihelny v Dolním Bukovsku,“ uvádí zakladatel kompostárny Jiří Netík.

Stát podpořil projekt stovkou milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU- ČSL vyzdvihnul přínos zařízení. „Česká republika má obrovský potenciál v biometanu. Tímto snižujeme naši závislost na dovozu zemního plynu. Je vlastně jedno, jestli ho dovážíme z Ruska, Blízkého východu nebo třeba zkapalněný z Ameriky, vždycky ten dovoz bude dražší, než když si ho dokážeme vyrobit na našem území,“ říká.

Stát bude v dotování podobných projektů z evropských peněz pokračovat, chce na ně vynaložit až miliardu korun.

Související