Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku začala vyrábět biometan. Její multifunkční zařízení je jediné svého druhu v Česku
Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku zahájila provoz první multifunkční stanice na výrobu biometanu v Česku. Dokáže zároveň produkovat energii a hnojivo. Využívá je kompostárna, ale také místní firmy.
„V této hale zpracováváme potraviny s použitím našeho bioseparátoru. Dojde k odloučení biologické složky,“ popisuje začátek procesu výroby biometanu zástupce ředitele kompostárny v Jarošovicích na Českobudějovicku Jakub Šmíd.
„Hned vedle se nachází menší hala pro zpracování gastro odpadu z našeho regionu. Vyrobený bioplyn jde pomocí tohoto potrubí do naší biometanové stanice, kde je přečištěn, obohacen o odorant kvůli zápachu a o propan kvůli výhřevnosti,“ dodává. Následně biometan putuje do vysokotlakého plynovodu.
Multifunční zařízení ale nevyrábí jen biometan. „Jsme sami provozovatelé lokální distribuční soustavy, což znamená, že dodáváme elektřinu do sousedních objektů. Zároveň distribuujeme v našem areálu teplo, které je vlastně zbytkové při výrobě elektřiny. Pro laickou představu, tato biometanová stanice je schopná pokrýt dvě třetiny spotřeby místní cihelny v Dolním Bukovsku,“ uvádí zakladatel kompostárny Jiří Netík.
Stát podpořil projekt stovkou milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU- ČSL vyzdvihnul přínos zařízení. „Česká republika má obrovský potenciál v biometanu. Tímto snižujeme naši závislost na dovozu zemního plynu. Je vlastně jedno, jestli ho dovážíme z Ruska, Blízkého východu nebo třeba zkapalněný z Ameriky, vždycky ten dovoz bude dražší, než když si ho dokážeme vyrobit na našem území,“ říká.
Stát bude v dotování podobných projektů z evropských peněz pokračovat, chce na ně vynaložit až miliardu korun.
Související
-
Bioplynové stanice přijdou o podporu od státu. Některým provozovatelům se potom výroba nevyplatí
Více než polovina bioplynových stanic v Česku přijde do roku 2031 o provozní podporu od státu. Majitelé mohou přejít na výrobu biometanu, pro některé to ale není řešení.
-
Až 16 tisíc tun bioodpadu ročně má po rozšíření zpracovávat kompostárna v Hůrách u Budějovic
Do finální fáze se posouvá projekt rozšíření kompostárny v Hůrách na Českobudějovicku. Záměr posoudil krajský úřad, podle kterého nebude mít zvětšení areálu významný vliv.
-
Budoucí spalovna ve Vrátě u Českých Budějovic by mohla přijímat také odpad z Vysočiny
Kraj Vysočina připravuje memorandum s budějovickou teplárnou o dovozu odpadu do budoucí spalovny Vráto. Zařízení by mohlo přijmout až 50 tisíc tun odpadu z Vysočiny ročně.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Solární baroni zastání u Ústavního soudu nenašli. Stát nadále vymáhá 43 milionů, firma chce do insolvence
-
‚Policajt‘ Amerika a hra o finanční řád světa. Proč chce Trump oslabit dolar a má Čína eso v rukávu?
-
Německá vláda bude stabilní, protože ví, že hraje o důvěryhodnost politického středu, míní politolog
-
Objeví se dron a jste mrtvý. V tom mají Rusové výhodu, nevadí jim obětovat vojáky, říká reportér