Mistr vytáhl tužku a začal si při hostině kreslit na ubrus, vzpomíná Lev Šimák na Mikoláše Alše
Vybavíte si obraz Mikoláše Alše, na kterém Jan Žižka sedí na velkém bílém koni a v pravé ruce třímá vztyčený palcát? Určitě ano, visel takřka v každé škole. A chtěli byste vědět, jak mistr malíř kreslil?
Poslechněte si archivní záznam ze srpna 1966, ve kterém malíř, grafik a publicista Lev Šimák vzpomíná na své dětství a na setkání s Mikolášem Alšem.
Poznal ho ještě coby malý kluk na svatbě u příbuzných. „Mistr vytáhl tužku a začal si při hostině kreslit na ubrus. Když to můj tatínek viděl, přinesl mu honem asi šedesát papírů, a tak Mikoláš Aleš kreslil,“ vypráví Lev Šimák.
Sám si přinesl stoličku, posadil se vedle malíře a pozoroval ho. Mikoláš Aleš mu tehdy dokonce nakreslil obrázek na přání. Malý Lev Šimák chtěl, aby mistr vypodobnil slavného kanonýra Jabůrka, ale Mikoláš Aleš mu zprvu nerozuměl, a tak nakreslil úplně někoho jiného...
Jak to dopadlo? Poslechněte si magazín Vltavín.
Kromě vzpomínek na Mikoláše Alše vás v pořadu čeká návštěva jeskyně Betáň a muzea věnovaného vysídlení pohraničí v Kamenné.
Na závěr se ohlédneme za zářijovými událostmi roku 1938, tedy období česko-německé krize v pohraničí vrcholící mnichovskou dohodou. Připomeneme ji krátkou reportáží z vesničky Křenov nedaleko Českého Krumlova. Dříve se jmenovala Krenau a uprostřed návsi tu nemají kašnu nebo zvoničku, ale bunkr.
Související
-
Zábava na důchod? Bohuslav Gruber z Křenova si koupil bunkr a vrací mu podobu z roku 1938
Nedaleko Českého Krumlova stojí vesnička Křenov. Uprostřed návsi tu nemají kašnu nebo zvoničku, ale bunkr. Jeho majitel Bohuslav Gruber připomíná události staré 80 let.
-
Budějovický lékař namaloval v terezínském ghettu 600 kreseb. Zachytil v nich zrůdnost doby
Lékař a umělec Karel Fleischmann se narodil 22. února 1897 v Klatovech, ale jeho život je spjat především s Českými Budějovicemi. Vystudoval tady gymnázium a otevřel praxi.
-
Král smrků padl na Boubíně na začátku 70. let, k jeho konci přispěly davy návštěvníků
Když se procházíte po svazích Boubína, napadá vás leccos. Například, jak staré jsou některé z těch stromů? A když byly i doby, kdy tu žádné nerostly, tak co tu tedy rostlo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.