Mistr vytáhl tužku a začal si při hostině kreslit na ubrus, vzpomíná Lev Šimák na Mikoláše Alše
Vybavíte si obraz Mikoláše Alše, na kterém Jan Žižka sedí na velkém bílém koni a v pravé ruce třímá vztyčený palcát? Určitě ano, visel takřka v každé škole. A chtěli byste vědět, jak mistr malíř kreslil?
Poslechněte si archivní záznam ze srpna 1966, ve kterém malíř, grafik a publicista Lev Šimák vzpomíná na své dětství a na setkání s Mikolášem Alšem.
Poznal ho ještě coby malý kluk na svatbě u příbuzných. „Mistr vytáhl tužku a začal si při hostině kreslit na ubrus. Když to můj tatínek viděl, přinesl mu honem asi šedesát papírů, a tak Mikoláš Aleš kreslil,“ vypráví Lev Šimák.
Sám si přinesl stoličku, posadil se vedle malíře a pozoroval ho. Mikoláš Aleš mu tehdy dokonce nakreslil obrázek na přání. Malý Lev Šimák chtěl, aby mistr vypodobnil slavného kanonýra Jabůrka, ale Mikoláš Aleš mu zprvu nerozuměl, a tak nakreslil úplně někoho jiného...
Jak to dopadlo? Poslechněte si magazín Vltavín.
Kromě vzpomínek na Mikoláše Alše vás v pořadu čeká návštěva jeskyně Betáň a muzea věnovaného vysídlení pohraničí v Kamenné.
Na závěr se ohlédneme za zářijovými událostmi roku 1938, tedy období česko-německé krize v pohraničí vrcholící mnichovskou dohodou. Připomeneme ji krátkou reportáží z vesničky Křenov nedaleko Českého Krumlova. Dříve se jmenovala Krenau a uprostřed návsi tu nemají kašnu nebo zvoničku, ale bunkr.
Související
-
Zábava na důchod? Bohuslav Gruber z Křenova si koupil bunkr a vrací mu podobu z roku 1938
Nedaleko Českého Krumlova stojí vesnička Křenov. Uprostřed návsi tu nemají kašnu nebo zvoničku, ale bunkr. Jeho majitel Bohuslav Gruber připomíná události staré 80 let.
-
Budějovický lékař namaloval v terezínském ghettu 600 kreseb. Zachytil v nich zrůdnost doby
Lékař a umělec Karel Fleischmann se narodil 22. února 1897 v Klatovech, ale jeho život je spjat především s Českými Budějovicemi. Vystudoval tady gymnázium a otevřel praxi.
-
Král smrků padl na Boubíně na začátku 70. let, k jeho konci přispěly davy návštěvníků
Když se procházíte po svazích Boubína, napadá vás leccos. Například, jak staré jsou některé z těch stromů? A když byly i doby, kdy tu žádné nerostly, tak co tu tedy rostlo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...