Mezinárodní den jazzu uctíme připomínkou špičkového jazzu od Tří lvů i s věhlasným americkým bubeníkem
Především z iniciativy velikána hudby Herbieho Hancocka byl poslední dubnový den oficiálně vyhlášen jako Mezinárodní den jazzu.
A tento jazzovým svátek uctíme vpravdě prvotřídním jazzem ze studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice v podobě vystoupení mezinárodně složeného Quartetu Ondřeje Štveráčka, vynikajícího tenorsaxofonisty.
Český John Coltrane, jak se v jazzových kruzích Ondřeji přezdívá, už si vytvořil patřičný respekt nejenom jako člen Rozhlasového big bandu Gustava Broma, ale také je vyhledávaný spoluhráč plejády es domácího i evropského jazzu. Rodáka ze severočeského Mostu, v současnosti Jihočecha doplňuje ve skvělé formaci basista Tomáš Baroš, slovenský pianista Klaudius Kováč a znamenitý černošský bubeník Gene Jackson, který devět let hrát s legendárním se zmiňovaným Herbiem Hancockem, ale spolupracoval také s rockovým písničkářem Elvisem Costellem, slavným jihoafrickým trumpetistou Hugh Masekelou nebo soulovou zpěvačkou Dianne Reeves.
„Gene je nejenom jeden z nejlepších jazzových bubeníků na světě, ale také výborný člověk a kamarád“, řekl o Genu Jacksonovi Ondřej Štveráček, jehož kvartet natočil před šesti roky jazzovou posluchačskou veřejností příznivě přijaté album Sketches - a jeho hudební materiál – včetně několika oblíbených standardů - byl základem i pro vystoupení u Tří lvů v říjnu v roce 2017, v jehož pořadatelství se spojil Český rozhlas České Budějovice s Jihočeským jazzovým festivalem v rámci cyklu Jazz u Tří lvů.
Výňatky z toho koncertu jsme pro vás nachystal včetně úpravy evergreenu Franka Loessera I've Never Been in Love Before, Nikdy předtím jsem nebyl zamilovaný, z muzikálu Guys and Dolls (u nás Frajeři a saze).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.