Merkur a Venuše mají fáze stejně jako Měsíc. Pozorovat je můžete dalekohledem

27. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Planeta Merkur, vesmír

Nejen hvězdy, ale i některé planety můžete pozorovat na obloze. Například najít Merkur je podle jihočeského astronoma Miloše Tichého jednoduché.

Pomůže vám web českobudějovické hvězdárny a planetária rocenka.klet.cz. „Tam si můžete spočítat azimut a výšku pro vaši polohu a čas, kdy budete pozorovat. V Českých Budějovicích ale Merkur asi neuvidíte, potřebujete se dostat tam, kde máte volný severozápadní obzor, takže někam na kopec,“ vysvětluje Miloš Tichý.

Doporučuje vzít s sebou mapu hvězdné oblohy. „Na ní máte hvězdičky viditelné pouhým okem. Když to porovnáte s tím, co vidíte, zjistíte, že vám dvě přebývají. Ta jasnější bude Venuše a slabší Merkur,“ říká.

Tyto planety mají i fáze stejně jako Měsíc. „Když se kouknete dalekohledem, zjistíte, že někdy je Venuše skoro kulatá, někdy jen jako srpeček, Merkur to samé. Stejně jako u Měsíce na to má vliv oběh kolem Slunce,“ dodává astronom.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová