V dubnu můžete na obloze pozorovat pět planet, uvidíte jasnou Venuši i Saturn s prstencem

18. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pozorování oblohy, astronomie, vesmír, hvězdy, dalekohled

Během měsíce dubna se dále prodlužují dny. Světlá část dne se během těchto třiceti dní protáhne o celou hodinu a 41 minut. Na konci dubna už doba mezi západem a východem Slunce trvá 14 hodin a 34 minut.

Duben je navíc skvělý pro pozorování planet. „Zatímco v březnu bylo možné pozorovat pouze tři planety, v dubnu spatříte všech pět pohodlně okem viditelných,“ připomíná astronom Miloš Tichý.

Merkur a Venuše se koncem měsíce vyskytnou nízko nad severozápadním obzorem. „Venuši uvidíte jednoduše, ta bude zářit, protože je velice jasná. Merkur je třeba hledat a Mars je pozorovatelný v první polovině noci,“ uvádí astronom.

Nad ránem pozorovatelé oblohy uvidí dvě největší planety – Jupiter a Saturn. „Kdo si přivstane a vezme si dalekohled alespoň se zvětšením pětadvacetkrát, uvidí Jupiter krásně pruhovaný. U Saturnu uvidíte prstenec a uvidíte ho daleko lépe než Galileo Galilei. Ten měl tak mizerný dalekohled, že věděl, že tam něco je, ale se špatnou optikou to vypadlo, že ta planeta je trojitá,“ dodává s úsměvem Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.