Velký vůz, Kasiopea, Orion. Souhvězdí máme díky mezinárodní dohodě astronomů
Pohled na hvězdnou oblohu nebyl vždy jednotný. Souhvězdí, tak jak je známe dnes z učebnic a atlasů, jsou výsledkem celosvětové dohody z roku 1930.
„Současná souhvězdí máme díky dohodě mezinárodní astronomické unie, která sdružuje všechny astronomy celého světa, a musela tehdy najít kompromis,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.
„Vzalo se to i historicky. Některá souhvězdí na severní polokouli jsou historická, stará třeba až dva tisíce let, například zvěrokruh. Na jihu jsme to objevovali postupně, protože většina civilizace byla na severu,“ dodává Miloš Tichý.
Astronomové tedy před téměř sto lety sjednotili své pohledy na hvězdnou oblohu, vymezili souhvězdí, dali jim přesné hranice a souřadnice. „Zavádění trvalo asi pět let, nešlo to pochopitelně hned, aby se to dostalo do všech učebnic a materiálů,“ uzavírá astronom.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.