Máte-li při cestě na Island plán, ušetříte hodně peněz, radí fotograf Tomáš Perzl
Krásy jižních Čech – což je i název jeho obrazových webových stránek – se mu už okoukaly, a tak odvezl své oči odpočívat do dáli. Tomáš Perzl, mladý inženýr ekonomie z Českého Krumlova, se před pár měsíci vypravil na Island. Kromě pastvy pro oči tam spatřil i pasoucí se divoké koně. A ostrovní zemi si užil všemi smysly a ze všech světových stran.
Po návratu může fotograf krajiny Tomáš Perzl z vlastní zkušenosti poradit, s čím a jak se na Island vypravit. „Já si myslím, že na Islandu je hrozně důležité mít plán. Já ho neměl, protože plánování nesnáším, ale kdybych ho měl, tak bych ušetřil spoustu peněz i času. To znamená například dlouho dopředu si zamluvit auto, klidně i půl roku předem, protože čím později auto sháníte, tím víc jsou ceny vyšponovány nahoru,“ varuje.
Také je podle něj dobré myslet na to, jak dlouho na Islandu chceme být. „Třeba za týden není úplně reálné ten ostrov objet. Takže chcete-li z něj vidět víc, je potřeba mít i o něco víc času. Ale máte-li jen týden, pak je asi ideální zvolit jižní pobřeží, kde se dá ten čas moc hezky strávit a vidět spoustu věcí,“ říká.
Řada lidí preferuje Island v létě, kdy je tam světlo téměř čtyřiadvacet hodin denně. „To znamená, že lze cestovat kompletně celý den,“ vysvětluje výhody polárního dne Tomáš Perzl, „kilometrů tam najedete opravdu hodně, jednotlivá místa jsou od sebe vzdálená. Proto je potřeba mít k dispozici čas a světlo.“
Naopak od podzimu je pro našince den už extrémně krátký. „Na konci října, kdy jsem tam byl já, den začínal v devět dopoledne a končil ve čtyři a následující tma byla opravdu přísná. Ale zase to má tu výhodu, že tím začíná období polárních září a také je ten čas brán už jako mimosezónní, a tak je pobyt mnohem levnější,“ popisuje fotograf krajiny.
Každé roční období má na Islandu své kouzlo. „V červnu se otevírají cesty do vnitrozemí, takže chce-li člověk vidět například proslulé Duhové hory, musí vyrazit v létě. Na jaře je počasí ještě proměnlivé, a tak se tam dají podobně jako na podzim zažít během pár dní doslova všechna roční období,“ láká do země ledu a ohně Tomáš Perzl.
Celý rozhovor s Tomášem Perzlem o jeho cestě na Island si poslechněte online.
Související
-
V Maroku jsem byl houbařem, v Mali dirigentem a v Angole gynekologem, směje se cestovatel
Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Tadeáš Šíma z Prachatic ho skutečně prožil. Jeho cesta trvala sedm měsíců a byla dlouhá 13 tisíc kilometrů.
-
Přežil žahnutí od nejjedovatější medúzy i ztroskotání u Somálska. Své zážitky z cest sepsal v knize
Říká si exot. A jeho EXOToulky jsou legrace i detektivka. Lékař a vědec Julius Lukeš mladší v knize vypráví pikantní zážitky z celého světa. Navštívil už více než sto zemí.
-
Ředitel se stal masérem, učitelka kosmetičkou. Ziburovi změnili svůj život a také vyrazili na pouť
Zavedený ředitel základní školy po padesátce radikálně změnil svůj život. Opustil školství, otevřel si masážní salon a se ženou, která je mu velkou oporou, začal cestovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.