Martina Adlerová: Řetězová reakce

30. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)

Řetězová reakce je poměrně vzácná série reakcí, v jejímž průběhu vznikají meziprodukty a radikály, které reagují dále. To tvrdí vědci.

A čerpací stanice pohonných hmot je ideálním místem na zázraky. To tvrdím já.

Při jedné ze svých cest jsem se zastavila na benzínové pumpě. Je sedm ráno a já se dohaduji s automatem na kávu. Používám logické argumenty a asertivní komunikaci, přístroj však nereaguje. Do plné ceny Cappuccino Irish Cream mi chybějí tři koruny a automat trvá na svém. Doplatit!

Znovu prohledám kapsy, a nic. Za mnou už se tvoří fronta. Rezignovaně natáhnu prst k tlačítku Zrušit, když se dostaví zmiňovaný zázrak v podobě cizí ruky, která vhodí do toho nenasytného kovového otvoru zbývající obnos.

Přístroj spokojeně zachrčí, zatímco děkuji chlápkovi za mnou. Uhnu stranou a srkám horkou tekutinu, když se přístroj zasekne. Do plné ceny Caffe latte zbývají přesně tři koruny. Doplatit!

Chlap se na mě ohromeně podívá a šacuje kapsy. Nabídnu mu, že se může za ty tři koruny napít z mého kelímku, a to už se smějeme všichni. Mezitím nastupuje další meziprodukt a beze slova doplatí. S napětím čekáme, jestli nově vzniklému radikálu budou taky chybět tři koruny. Ale paní má mincí na rozdávání, zřejmě pracuje v bance.

„Potřebuje tady někdo peníze?“ zeptá se a rozpoutá další vlnu veselí. Kafe dopijeme spolu a rozcházíme se jako staří známí. Doufám, že se ještě někdy potkáme při nějaké další řetězové reakci.

Vypadá to, že vznikají častěji, než si odborníci myslí.   

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.