Martina Adlerová: Prduši jdou do boje

25. květen 2022

Omlouvám se za nevhodné vyjádření v názvu, správně tam mělo být: Pracující důchodci. Jenže to by zase neznělo tak úderně.

Jakýsi odborník na důchody (mimochodem asi tak třicetiletý) se v médiích vyjádřil, že současný systém příliš nemotivuje seniory, aby zůstávali po dosažení důchodového věku v práci.

 „Bohužel,“ řekl a smutně pokýval hlavou.

Tak že bychom těm starochům trochu ubrali, ne?

Představila jsem si tohoto „odborníka“ v jeho bezmála sedmdesáti letech, jak třeba na plný úvazek tahá ve skladu bedny s chlazenými vepřovými půlkami. Myslím, že ani v případě beden s chlazeným šampaňským by mu příliš do zpěvu nebylo. 

On je totiž velký rozdíl, jestli jste zestárli u psaní a zakládání výročních zpráv, nebo třeba u práce na pile.

Je jistě těžké uspokojit lidi, kteří si dělají po odpracovaném životě nárok na penzi, ale do budoucna vidím větší problém ve fluktuaci a ignoranci mladých. Dnes se totiž dost často stává, že se žáci a studenti vyhýbají školní docházce. A když se můžou téměř beztrestně vyhýbat škole, těžko očekávat, že budou nadšeně plnit povinnosti v zaměstnání. 

Takže to heslo v úvodu bychom měli trochu poopravit.

Prduši jdou do boje.

Ano.

Ale až po vás.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.