Martina Adlerová: Prduši jdou do boje
Omlouvám se za nevhodné vyjádření v názvu, správně tam mělo být: Pracující důchodci. Jenže to by zase neznělo tak úderně.
Jakýsi odborník na důchody (mimochodem asi tak třicetiletý) se v médiích vyjádřil, že současný systém příliš nemotivuje seniory, aby zůstávali po dosažení důchodového věku v práci.
„Bohužel,“ řekl a smutně pokýval hlavou.
Tak že bychom těm starochům trochu ubrali, ne?
Představila jsem si tohoto „odborníka“ v jeho bezmála sedmdesáti letech, jak třeba na plný úvazek tahá ve skladu bedny s chlazenými vepřovými půlkami. Myslím, že ani v případě beden s chlazeným šampaňským by mu příliš do zpěvu nebylo.
On je totiž velký rozdíl, jestli jste zestárli u psaní a zakládání výročních zpráv, nebo třeba u práce na pile.
Je jistě těžké uspokojit lidi, kteří si dělají po odpracovaném životě nárok na penzi, ale do budoucna vidím větší problém ve fluktuaci a ignoranci mladých. Dnes se totiž dost často stává, že se žáci a studenti vyhýbají školní docházce. A když se můžou téměř beztrestně vyhýbat škole, těžko očekávat, že budou nadšeně plnit povinnosti v zaměstnání.
Takže to heslo v úvodu bychom měli trochu poopravit.
Prduši jdou do boje.
Ano.
Ale až po vás.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.