Martina Adlerová: Prduši jdou do boje

25. květen 2022

Omlouvám se za nevhodné vyjádření v názvu, správně tam mělo být: Pracující důchodci. Jenže to by zase neznělo tak úderně.

Jakýsi odborník na důchody (mimochodem asi tak třicetiletý) se v médiích vyjádřil, že současný systém příliš nemotivuje seniory, aby zůstávali po dosažení důchodového věku v práci.

 „Bohužel,“ řekl a smutně pokýval hlavou.

Tak že bychom těm starochům trochu ubrali, ne?

Představila jsem si tohoto „odborníka“ v jeho bezmála sedmdesáti letech, jak třeba na plný úvazek tahá ve skladu bedny s chlazenými vepřovými půlkami. Myslím, že ani v případě beden s chlazeným šampaňským by mu příliš do zpěvu nebylo. 

On je totiž velký rozdíl, jestli jste zestárli u psaní a zakládání výročních zpráv, nebo třeba u práce na pile.

Je jistě těžké uspokojit lidi, kteří si dělají po odpracovaném životě nárok na penzi, ale do budoucna vidím větší problém ve fluktuaci a ignoranci mladých. Dnes se totiž dost často stává, že se žáci a studenti vyhýbají školní docházce. A když se můžou téměř beztrestně vyhýbat škole, těžko očekávat, že budou nadšeně plnit povinnosti v zaměstnání. 

Takže to heslo v úvodu bychom měli trochu poopravit.

Prduši jdou do boje.

Ano.

Ale až po vás.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...