Malým rozhlasovým zpěváčkům je dnes přes sedmdesát let

21. duben 2013

V roce 1953 založili tehdy mladí a zapálení členové českobudějovické rozhlasové rodiny pěvecký soubor složený z asi třiceti nadaných dětí.

Hudební dramaturg Jaroslav Dvořák, režiséři a redaktoři Otakar Bílek, Ludvík Mühlstein, Zdeněk Pražák, zpěvačka Slávka Bulánová a další tehdejší rozhlasáci jsou už na odpočinku, někteří i na tom věčném. Ale děti, které se tehdy začaly učit lásce ke zpěvu, jihočeským písničkám a vůbec muzicírování, ty jsou pořád plné života a chuť do zpěvu je ani po šedesáti letech neopustila. Spolu s nimi jsme oslavili kulaté výročí sboru.

Na oslavu výročí a společné setkání s přáteli z dětského pěveckého rozhlasového souboru přinesla naše někdejší kolegyně z rozhlasu Dagmar Švepešová starý kotoučový magnetofon a pásky s téměř šedesát let starými nahrávkami. Není divu, že se pak Jana Dudová řečená Habina i Alois Güklehorn neboli Gigina, sourozenci Mazancovi i Marie Sládková alias Mikina a mnozí další, se kterými jsme se ani nestačili blíž seznámit, teprve rozezpívali a také rozpovídali.

Vzpomínalo se na krásné prázdniny trávené nedaleko Hluboké nad Vltavou, nebo na společné účinkování v opeře Jakobíni i zájezd do Národního Divadla, ale také na skvělou atmosféru, která tu najednou po šedesáti letech byla znovu. „Jako bychom se včera rozešli a dnes se znovu sešli,“ těmito slovy komentovali členové sboru své pocity.

Sbor natočil v českobudějovickém studiu desítky písniček, mnohé z nich už si ani členové po šedesáti letech nepamatují. Přesto jsou tyto perly zachovány díky rozhlasovému archivu jihočeského rozhlasu, a tak nám zůstanou stále živé vzpomínky a svěží dětské hlasy plné radosti. Radosti, kterou jsme v magazínu Druhý dech mohli spolu sdílet.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...