V Českých Budějovicích navázali na anglickou tradici tanečních čajů

1. prosinec 2013

V magazínu Druhý dech zaznělo pozvání na novinku v nabídce vyžití nejen pro aktivní seniory v krajském městě, na taneční čaje, pořádané od prvního prosince co čtrnáct dní vždy v neděli odpoledne v hotelu Vita ve Skuherského ulici.

Podle hoteliéra Jiřího Konečného je tak možné se vždy na pár hodin přenést do atmosféry noblesních tančíren 30. let minulého století. I když je třeba připomenout, že kořeny tradice tanečních čajů prorůstají mnohem hlouběji do historie.

Termín čaj, použitý v souvislosti se společenskou událostí, jasně odkazuje na období vlády anglické královny Viktorie, které se vyznačuje vznešeností, možná až upjatostí, a propracovanou etiketou. Uhlazená měšťanská společnost dala vzniknout setkáním, kdy po odpoledním občerstvení „čaji“ následoval společenský tanec, často jako předehra pro večerní párty.

Výtržnosti na Americe
Faktem je, že dnes je termín taneční čaje používán velmi sporadicky. Ale není to tak dávno, kdy taneční čaje plnily ledaskterý sál nejen v Českých Budějovicích skoro každou neděli. Například ve starém policejním protokolu z roku 1974 líčícím výtržnost v obci Rudolfov se dozvídáme o tamních pravidelných tanečních čajích v restauraci Amerika.

Přes velkou oblíbenost tanečních čajů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století v současnosti tato tradice spíš skomírá. „V Českých Budějovicích jsou pořádány oblíbené taneční kurzy pro dospělé, ale krom slavnostních a nákladných plesů je dnes příležitostí k tanci v kultivovaném prostředí a s živou hudbou minimum," říká Jiří Konečný.

„Taneční setkání pořádají některé kluby seniorů, jenže tam je obvykle preferována dechová hudba. Člověk bažící po atmosféře třicátých let, nemá moc šancí, " vysvětluje hoteliér, která se rozhodl tradici pravidelných nedělních tanečních čajů oživit.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.