Trénování paměti není otrava!
Na podzimní období, kdy je příroda spíš v útlumu, jsme v magazínu Druhý Dech připravili seriál trénování paměti. Právě proto, abychom se nepoddávali letorám nebo depresím a veselou i zajímavou aktivitou se udržovali ve stavu duševní svěžesti.
Trénování paměti připravujeme ve spolupráci s Lenkou Maťhovou a Kateřinou Kosovou. Obě jsou zkušenými lektorkami a v několika setkáních na vlnách stanice Českého rozhlasu České Budějovice si spolu s nimi mohou i posluchači procvičit mozkové závity.
V prvním díle jsme se naučili rozdělovat řadu pojmů, které je třeba si zapamatovat do kategorií. Máme-li totiž nesourodou řadu položek kartáček, jablko, lehátko, pasta, peřina, pomeranč, mýdlo, meloun, polštář, je vhodné rozdělit si ji do třech skupin po třech předmětech:
• hygienické potřeby (kratáček, pasta, mýdlo)
• ovoce (jablko, pomeranč, meloun)
• lúžkoviny (lehátko, peřina, polštář)
Pokud právě takto skupinu položek v mysli roztřídíme a zapamatujeme si i ten fakt, že pracujeme se třemi kategoriemi o třech položkách, ukotvíme si v mozku všechny pojmy a získáme i klíč k jejich vybavení.
Dalším úkolem prvního společného tréniku paměti bylo vytvoření krátké povídky s použitím slov začínajících na hlásku el.
Například:
Lásky lačný Luboš ladí loutnu. Lehkým laskáním levačkou loudí libé legato. Lechtivé Lisztovo largo láká lékařku Lenku. Lásku léčím lékořicí, lamentuje loutnista. Lascivní ligatury Lence lichotí. Líbala-li Luboše, leda letmo, líčila loni Ladě, leč lhala. Líbala ledaskoho. Loni léčila libido lodivoda Ládi, letos lakuje Luboše. Líně leží, laškuje, lízne Lubošovi lambrusco lihem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.