Trénování paměti není otrava!

29. říjen 2013

Na podzimní období, kdy je příroda spíš v útlumu, jsme v magazínu Druhý Dech připravili seriál trénování paměti. Právě proto, abychom se nepoddávali letorám nebo depresím a veselou i zajímavou aktivitou se udržovali ve stavu duševní svěžesti.

Trénování paměti připravujeme ve spolupráci s Lenkou Maťhovou a Kateřinou Kosovou. Obě jsou zkušenými lektorkami a v několika setkáních na vlnách stanice Českého rozhlasu České Budějovice si spolu s nimi mohou i posluchači procvičit mozkové závity.

V prvním díle jsme se naučili rozdělovat řadu pojmů, které je třeba si zapamatovat do kategorií. Máme-li totiž nesourodou řadu položek kartáček, jablko, lehátko, pasta, peřina, pomeranč, mýdlo, meloun, polštář, je vhodné rozdělit si ji do třech skupin po třech předmětech:

• hygienické potřeby (kratáček, pasta, mýdlo)
• ovoce (jablko, pomeranč, meloun)
• lúžkoviny (lehátko, peřina, polštář)

Pokud právě takto skupinu položek v mysli roztřídíme a zapamatujeme si i ten fakt, že pracujeme se třemi kategoriemi o třech položkách, ukotvíme si v mozku všechny pojmy a získáme i klíč k jejich vybavení.

Dalším úkolem prvního společného tréniku paměti bylo vytvoření krátké povídky s použitím slov začínajících na hlásku el.


Například:
Lásky lačný Luboš ladí loutnu. Lehkým laskáním levačkou loudí libé legato. Lechtivé Lisztovo largo láká lékařku Lenku. Lásku léčím lékořicí, lamentuje loutnista. Lascivní ligatury Lence lichotí. Líbala-li Luboše, leda letmo, líčila loni Ladě, leč lhala. Líbala ledaskoho. Loni léčila libido lodivoda Ládi, letos lakuje Luboše. Líně leží, laškuje, lízne Lubošovi lambrusco lihem.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.