Luxusní svatební šaty z e-shopu? Jen na obrázku

8. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03487574.jpeg

Svatební šaty z e-shopu s nádhernými ilustračními fotografiemi a příznivými cenami by mohly zlákat nejednu nevěstu. Doručený model ale může být zcela jiný než na fotografiích. Podezřelý e-shop může prozradit například nedokonalá čeština v popiscích a „recenzích“ zákaznic.

„Setkali jsme se s případem spotřebitelky, která si zakoupila svatební šaty na stránkách www.amaidtoshine.com. Stránky vypadají na první pohled důvěryhodně a lze snadno přehlédnout, že se jedná o prodejce z Hong Kongu. Spotřebitelka to zjistila až při proclení zásilky a tím její problémy teprve začaly,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Stránky obsahují spoustu fotografií modelek v nádherných svatebních róbách. Popisky i texty jsou v češtině. Pozorným návštěvnicím však jistě neunikne, že překlad není příliš zdařilý. Píše se zde například o „můj zpětná vazba“.

Strojový překladač se postaral i o „recenze“ od jednotlivých zákaznic, kupříkladu: „Byl jsem ohromen kvalitou tohoto šaty. Za cenu, že je to také stojí za nákup. Velikosti běžet o něco menší, než jsem čekal.“ Obchodní podmínky a další důležité informace jsou pak pouze v angličtině.

Čtěte také

Když objednané svatební šaty dorazily, vyšlo najevo, že vůbec neodpovídají fotografiím na stránkách prodávajícího. Kromě toho měly i děravou spodničku, což podle vyjádření obchodníka způsobil přepravce.

Na reklamaci neodpovídající podoby šatů prodávající spotřebitelce sdělil, že šaty jsou přesně takové jako na fotografii a peníze vracet nehodlá, ani když se mu zboží vrátí zpět.

„Zmíněná spotřebitelka měla štěstí v neštěstí, platila totiž objednávku platební kartou. Ihned po odmítnutí reklamace obchodníkem se obrátila na svou banku a požádala o zpětnou platbu, takzvaný chargeback. Pokud se totiž ukáže, že se spotřebitel nechal napálit podvodnou nabídkou, připíše banka kupujícímu peníze zpět a následně si jejich vymáhání po obchodníkovi zajistí sama,“ vysvětluje Lukáš Zelený a dodává, že při výběru e-shopu je vždy na místě obezřetnost, ať už kupujeme drahé šaty na významný den nebo trička za pár korun.

autoři: dTEST , Lukáš Zelený
Spustit audio

Související