Literární matiné 23. 8. 2009

23. srpen 2009

KNIŽNÍ TIPY:

Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm
V druhém dílu napínavé trilogie Milénium se opět setkáme s geniální hackerkou Lisbeth Salanderovou, která se tentokrát ocitá v podezření ze závažných zločinů.


Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

William Shakespeare: Romeo a Julie, Hamlet
První díl nového vydání Shakespearových dramat v překladu Zdeňka Urbánka.William Shakespeare: Romeo a Julie, Hamlet

NÁŠ HOST:

Hostem Literárního matiné je českobudějovický básník Vít Erban, jehož okouzlila klasická forma haiku.

Vít Erban: Hora a obzor
RECENZE Davida Žáka:

Michael Chabon: Židovský policejní klub (přeložila Markéta a David Záleští, Odeon 2008)

Nakladatelství Odeon poslalo do českých literárních vod novou knihu Michaela Chabona nazvanou Židovský policejní klub. Román přeložili Markéta a David Záleští. Autor si v tomto románu vyzkoušel žánr americké drsné školy. Setkáme se s depresivním detektivem propadlým alkoholu, s jeho věrným parťákem, zloduchem, pro kterého můžeme najít jisté pochopení a to vše v prostředí oprýskaných hotelových pokojů, chladných policejních kanceláří a nočních zakouřených lokálů. Na první pohled tedy nic nového, s tím se přeci setkáme v každé z Chandlerových nebo Hammetových detektivek. Je tu však jedno ALE, které z Židovského policejního klubu dělá jedinečný a nezaměnitelný text. Autor totiž zasadil děj do alternativní přítomnosti. Tady Izrael v roce 1948 prohrál válku za nezávislost a Židé, kteří přežili nejen holocaust, ale i válku za svou zem, se nastěhovali do nehostinné krajiny na jihovýchodě Aljašky, kterou jim Spojené státy svěřily do dočasné správy.
Na začátku příběhu se setkáváme s detektivem Meyerem Lansmanem, který má rozehranou šachovou partii. Během hry však objeví mrtvolu feťáka, popraveného střelou do týla. Velice brzy přijde na to, že vražda souvisí i se smrtí detektivovy sestry. Když odhalí, co všechno za tím stojí, uvědomí si, že si vše musí nechat pro sebe. Rozuzlení případu je totiž spojeno s budoucností milionů Židů, kteří musejí opustit propůjčenou zem, vypršela již lhůta, po kterou ji dali Američané Židům k užívání. Tato dějinná alternativa není, jak by se zdálo vycucaná z prstu, stačilo málo a Izrael by skutečně válku prohrál, o Aljašce američtí politici opravdu uvažovali ve 40. letech jako o území, které by se mohlo stát útočištěm židovské populace. Autor tady nefabuluje tolik jako jeho předchůdci - Filip K. Dick, který v Muži z vysokého zámku nechává válku vyhrát hitlerovské Německo společně s Japonskem nebo Robert Harris v Otčině, což jsou dva stěžejní romány z žánru alternativní historie.
Chabonův román Židovský policejní klub se stal předlohou i pro filmové zpracování. Příští rok by měla přijít do kin jeho adaptace z dílny bratří Coenů, kteří zfilmovali i slavný román Cormacka McCartyho Tahle země není pro starý. Oba bratři jsou milovníky krvavých absurdních historek. Román je zaujal svým napínavým příběhem a mistrným popisem prostředí a situací. Autor líčí čekání na bod zlomu s pečlivostí novinového reportéra, můžeme mít tedy pocit, že nečteme o smyšlených událostech, ale o mrazivé izraelské přítomnosti.
Román Židovský policejní klub bude jistě vyhledávaný všemi milovníky napětí, dobré detektivky, alternativních příběhů a románu s prvky žurnalistiky. Zjistí pak, že reálná přítomnost Izraele v mnohém nezaostává za fiktivním příběhem.

Michael Chabon: Židovský policejní klub

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: Knut Hamsun: Matka země. (77 správných odpovědí, 10 chybných nebo neúplných odpovědí)

Výherci: P. Janeš, R. Kotlárová, J. Máchová, T. Preňková, P. Strouhalová, B. Štindl.

Nová otázka: Snadná pro ty z vás, kteří jste jako já byli v létě na dovolené v Orlických horách, nebo kteří dobře znáte slavnou knihu Karla Poláčka Bylo nás pět. Určitě si vzpomenete na služku Kristýnu, po dětsky zvanou Rampepurda, která právě z Orlických hor pocházela. Víte, jak se jmenovalo její rodiště, které také ovlivnilo přezdívku Rampepurda? Ještě napovím, že stejné místo souvisí i se jménem vládce Orlických hor, jakéhosi tamního Krakonoše. Na odpověď máte i tentokrát čas do pátku 4. září 2009.

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?