Literární matiné 20. 9. 2009

KNIŽNÍ TIPY:

Lozano José Jiménez: Věno po mé matce
Současný španělský autor, ověnčený mnoha literárními cenami, se v této knize představuje drobnějšími mistrnými povídkami.Lozano José Jiménez: Věno po mé matce

Vojtěch rytíř Král z Dobré Vody: Znaky rodů českých
Po více než století se k zájemcům o heraldiku dostává kniha autora, který spolupracoval na Sedláčkových Hradech, zámcích a tvrzích Království českého a v této práci přiblížil čtenářům vlastními perokresbami a textem 50 českých šlechtických rodů.

Vojtěch rytíř Král z Dobré Vody: Znaky rodů českých

RECENZE historičky Karly Ladwigové:

Martin Vopěnka: Pátý rozměr

Jakub Dohnal přijde o svou stavební firmu a přemýšlí, co dál a jak uživit rodinu. Náhodou narazí na trochu tajemný inzerát agentury Free Year. Projde složitým a neprůhledným výběrovým řízením a s plnou podporou své milované ženy Aleny podepíše lukrativní smlouvu, v níž se zavazuje strávit rok na utajeném místě v cizí zemi. Ocitne se daleko od lidí v argentinských horách. Učí se vyrovnávat se životem bez civilizace a objevuje u sebe schopnost být v určitém telepatickém napojení na své blízké. Kromě toho se znovu věnuje studiu fyziky a sestavuje svou vlastní fyzikální teorii. Ta propojuje exaktní svět vědy s duchovním rozměrem.
Martin Vopěnka je vystudovaný jaderný fyzik, cestovatel, spisovatel, manžel a rodič a podařilo se mu napsat zvláštní knihu. Jeho "Pátý rozměr" v sobě totiž spojuje tři literární roviny: První rovinu tvoří realistické, trochu banální vyprávění o krachu malého českého podnikatele a jeho manželské historky s úžasnou ženou a fantastickými dětmi. Ve druhé rovině se autor odlepuje od naší středoevropské reality a putuje kdesi mezi scifi, dobrodružnou literaturou a hollywoodsky laděným hororem. Ve třetí už opouští zemskou gravitaci úplně a volně levituje mezi fyzikálními tezemi a transcendentálními úvahami.
Na ani ne tři sta stran textu je to pozoruhodné rozpětí, navíc ještě plynule propojené poměrně jednoduše vyprávěným příběhem. Právě to je ale pro mě jako pro čtenáře nejvíc problematické.
Nutí mě ptát se: "Nemohl zůstat doma, aby tohle objevil?" A nebo: "Musím vážně absolvovat popis dokonalé a až neuvěřitelně perfektně fungující české rodiny, abych se s hrdinou mohla vypravit na hranici lidské existence?" Jedna vypravěčská rovina zpochybňuje druhou a duchovní objevy, kterých se v románu dobírá, působí bohužel v kontextu rodinných peripetií trochu banálně. Myslím, že se autorovi nepodařilo najít plně fungující podmíněnost všech zmiňovaných časoprostorů v knize, která se bohužel projevuje i jistou stylistickou nerovnováhou.
Ale jednu věc Pátému rozměru Martina Vopěnky vytknout nelze: i přes všechny připomínky k ní jsem knížku doslova zhltla a nejednu noc jsem strávila v napětí, co bude dál. Knihu Martina Vopěnky "Pátý rozměr" vydalo v roce 2009 nakladatelství Kniha Zlín.

Martin Vopěnka: Pátý rozměr

TIP Z REGIONU:

Jiří Cukr představuje svou novou knihu věnovanou Novohradským horám.

Jiří Cukr: Novohradské horySOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: James Fenimore Cooper: Poslední mohykán. (57 odpovědí správně, 6 chybně)

Výherci: M. Bečvářová, manželé Cvachovi, R. Novotná, E. Palme, O. Voláková, E. Zikmundová.

Nová otázka: 20. září před 15 lety zemřel skvělý herec Petr Čepek. Rádi bychom vám ho připomněli v souvislosti s rolí hejtmana Pavla Maliny ve filmu, který vznikl podle jednoho známého českého románu. Napište nám název tohoto románu, je stejný jako název filmu, a také jméno jeho autora.

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

Spustit audio
autor: Hana Soukupová