Listopadová jubilantka Marie Rottrová je zpěvačkou, která ví, o čem zpívá

14. listopad 2021

„U mě se vztah ke zpívání vyvíjel postupně a přirozeně vlastně už od první třídy. Později jsem zpívala s různými amatérskými kapelami, až se z toho stala profesionální záležitost,“ vzpomíná Marie Rottrová.

Je to k neuvěření, ale o druhém listopadovém víkendu oslavila osmdesáté narozeniny opravdová stálice české populární hudby, skvělá zpěvačka, pianistka, autorka i moderátorka Marie Rottová, které prošla vývoj od soulu až ke střednímu proudu a jejíž kariéra je lemována velkým množstvím oblíbených písniček a velmi dobrých nahrávek.

Marie Rottrová byla jednou z prvních reprezentantek ostravské hudební scény, která dokázala uspět v celostátním měřítku. Vyrůstala v hudební rodině, její maminka byla zpěvačkou a otec varhaníkem. Zvítězila v soutěžním pořadu Poprvé před kamerou s písničkou Rozmarné stvoření z repertoáru Vlasty Průchové.

Jako mladá a pohledná bankovní úřednice zpívala s tanečním orchestrem v Ostravě a později i s beatovou kapelou Samuel a pak i Majesticem, než přišlo Flamingo v čele s vynikajícím muzikantem, trumpetistou, bohužel předčasně zemřelým, Richardem Kovalčíkem. Během této doby, tedy sklonku 60. a raných 70. let, se vytvořila zasloužená reputace Marie Rottrové coby Lady Soul.

Ovšem kariéra Marie Rottrová, byť zakořeněná v ostravském hudebním, televizním i rozhlasovém prostředí, se postupem 70. let rozvíjela i mimo Flamingo, tedy Plameňáky. Rozhodující pro kvalitu a úspěch nahrávek Marie Rottrové byla kvalita písničkového materiálu. A v této roli zaujal přednostní postavení Jaroslav Wykrent.

Čtěte také

A po něm a Jiřině Fikejzové byl nejoblíbenějším textařem také Ostravan Jaromír Nohavica. Supraphon Marii Rottrové vydal před osmi roky kompilační cédéčko složené výhradně z textů, které pro ni napsal. Populární písničkář Jaromír Nohavica na konto tohoto specifického autorského portrétu poznamenal: „Já jsem vždy skládal písničky hlavně pro sebe. Ale psát texty pro Marii – to byla velká radost. Ona ví, o čem zpívá.“

Velký divácký ohlas měl ve své době pořad ostravského studia československé televize Divadélko pod věží, který paní Marie Rottrová moderovala. A populární byly také duety Marie Rottrové s Karlem Gottem, Petrem Němcem, Karlem Černochem nebo s Pavlem Bobkem.

Obliba zpěvačky Marie Rottrové nezeslábla ani v novém tisícletí, na jehož začátku jí vyšlo v produkci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského, tedy lídrů kapel Nerez a Neřež, album Podívej! A skupina Neřež také na velkém koncertní turné k této desce Marii Rottrovou doprovodila.

Zdeněk Vřešťál poskytl pořadu Světla ramp malý slovní osobní portrét paní Marie Rottrové, ale půlhodinka přinese i vzpomínky oslavenkyně a též pro ni důležitého autora Jaroslava Wykrenta.

A samozřejmě zazní také písničky. Tou poslední (ve výběr jistě nejmladší) bude Cesta, kterou pro televizní kriminální minisérii napsali Petr Ostrouchov s Tomášem Belkem. „Paní Rottrová pro mne patří mezi hrstku skutečně profesionálně vybavených a v projevu velmi důvěryhodných českých zpěvaček. Těch pár společných hodin ve studiu byl pro mne velký zážitek,“ řekl Petr Ostrouchov.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související