Lipenští vodní záchranáři hodnotí první polovinu prázdnin jako klidnou. Mají méně zásahů než loni
Vodní záchranáři na Lipně letos museli zasahovat méně často než loni. Pětinový pokles vysvětlují tím, že u přehrady tráví dovolenou méně Čechů než v předchozím roce. Vodní záchranná služba nejčastěji vyjíždí při náhlé změně počasí k nezkušeným turistům a rybářům.
„Máme pětadvacet zásahů, což je oproti loňskému roku o dvacet procent méně,“ říká záchranář Petr Michalík na břehu Lipenské přehrady v Dolní Vltavici, kde má základnu Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově.
„Letošní léto je slabší, co se týká turistické sezóny. Většina těch zásahů souvisela se změnou počasí, změnou klimatických podmínek. Je chladno, pak je teplo, pak zase chladno, vítr, déšť,“ dodává.
Rychlé změny počasí jsou pro Lipno typické. V jednom z případů vyjížděli záchranáři ke Králičímu ostrovu. „Naše posádka byla vyzvána operačním střediskem hasičů k výjezdu kvůli pohřešování dvou osob, které se měly nacházet u Králičího ostrova. V ten den silně foukalo, podmínky byly velice těžké nejen pro plavce, ale i pro posádku. Ta navíc ztratila vrtuli od motorového člunu, takže musela řešit ještě technický problém,“ vypráví Petr Michalík.
Zásah naštěstí skončil dobře. „Musím to zaklepat, ale máme půlku sezóny za sebou a zatím jsme neměli žádný zásah, kdy by došlo k úmrtí,“ dodává Petr Michalík.
Čtěte také
Vodní záchranáři na Lipně vyjíždějí nejčastěji k nezkušeným turistům a rybářům. „Ve většině případů rybáři na člunu nemají nějaké záchranné prostředky. Lokalitu znají, vědí, že změna počasí je tady rychlá, ale přesto to podceňují a pak nejsou schopni se dostat zpátky,“ připomíná Petr Michalík.
Lipenští vodní záchranáři pořádají přes léto také akce pro děti. Aktuálně je tu turnus pro zájemce od osmi let. Na starosti je má vodní záchranář Bohumil Jahn. „Máme kurz malého vodního záchranáře. Děti plní zdravovědu, plavání a fyzické testy, aby potom na konci týdne byly schopny nám pomoci ve službě, aby mohly samy za sebe říct, že dokážou zachránit člověka,“ popisuje.
Loňská sezóna byla u Lipenské přehrady, co se týče zásahů, rekordní. Podle šéfa lipenských vodních záchranářů Milana Bukáčka činil nárůst dvacet procent. „Měli jsme přes léto 70 zásahů, z toho 42 se opravdu týkalo přímo ohrožení života,“ uvádí. Letošní sezónu zatím hodnotí oproti loňskému roku jako klidnou.
Související
-
Na Lipno se vrátili vodní záchranáři. Během pandemie ale klesly příjmy i zájem mladých
Nevadí jim déšť, vítr ani ledová voda. Vodní záchranáři začali po lockdownu opět trénovat na Lipenské přehradě. Kvůli pandemii koronaviru ale v rozpočtu chybí půl milionu.
-
Záchranáři v Českém Krumlově mají lepší zázemí, přestěhovali se do opravených prostor
Na staronovou základnu se vrátili záchranáři v Českém Krumlově. Kraj zrekonstruoval budovu vrátnice v areálu nemocnice. Zázemí v ní má celkem šest záchranářských posádek.
-
Žena si zavolala záchranku, protože se jí zlomil gelový nehet
Už 21 let pracuje u zdravotnické záchranné služby Petra Minaříková. Původně chtěla být lékařkou, ale když se na medicínu nedostala, vystudovala obor záchranář a nelituje.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Povodňových stavů v Česku ráno dál ubylo, velká voda se přesunuje na dolní toky
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí
-
Povodně zmobilizovaly stovky obyvatel polské Nisy. V noci s hasiči a vojáky opravovali hráz