Lidé s duševním onemocněním mají nově chráněné bydlení v Písku. Odborníci jim pomáhají žít samostatně
Najít si bydlení není pro lidi s duševním onemocněním snadné. Nezisková organizace Fokus Písek jim proto od začátku roku přímo v Písku poskytuje chráněné bydlení, kde můžou žít s potřebnou podporou. Nabízí zázemí i pomoc při samostatném fungování.
Lidé, kteří se vracejí z pobytu v psychiatrické léčebně, se potýkají s řadou úskalí. Zkušenosti s tím má bývalá klientka Fokusu Písek, paní Eva. „Stydíte se, bojíte se, co budou ti lidé říkat, jak vás přijmou, jestli vás nezavrhnou, jestli s vámi budou komunikovat. Je totiž jasné, že všichni okolo to ví, nemá cenu předstírat, že se nic nestalo. Je těžké překonat ten stud, že jsem něco mohla udělat úplně jinak,“ popisuje.
Situaci může ulehčit chráněné bydlení. „První problém totiž začíná už při hledání bydlení. Naši klienti třeba nepůsobí na první dojem úplně dobře, už tam můžou nabíhat nějaké předsudky, stigmatizace a podobně. I v dnešní době, kdy je trh s bydlením opravdu přesycený, je obtížné najít byt za rozumnou cenu a naši klienti tím propadají, protože na majitele bytu nepůsobí příliš solventně,“ myslí si mluvčí Fokusu Písek Klára Semrádová.
Čtěte také
Do chráněného bydlení pak pracovníci za klienty v případě potřeby dochází. „S klientem se učíme, jakou péči ten byt potřebuje, jakou péči potřebuji já jako osoba, a také třeba aktivizujeme, co se týče nákupů. Těch činností je najednou hrozně moc a pro někoho, kdo má ještě jako zátěž psychiatrické onemocnění, to může být tak náročné, že by se mohl zhroutit, nezvládnout to, a tím se třeba zpátky propadnout do psychiatrické léčebny, což rozhodně nechceme,“ líčí Klára Semrádová.
Nově vyčleněné byty už jsou zaplněné a další zájemci jsou v pořadníku. „Získali jsme od města Písek čtyři byty. Jsou v běžné bytové zástavbě různě po městě, tedy vhodné pro klienty, kteří nepotřebují až tak velkou míru podpory,“ uvádí Aneta Balounová, vedoucí chráněného bydlení v Písku i Strakonicích.
V regionu taková pomoc podle ní dosud chyběla. „Vnímali jsme, že Písecko není zajištěné, co se týče pobytových služeb pro lidi s duševním onemocněním, takže nás to vedlo ke snaze otevřít chráněné bydlení,“ dodává. V příštím roce by se mohlo chráněné bydlení pro lidi s duševním onemocněním objevit například v Prachaticích.
Související
-
Lidé s duševním onemocněním najdou nově pomoc v Blatné, a to hlavně při hledání práce
Najít si dobrou práci, bydlení a vrátit se zpět do normálního života. S tím bude lidem, kteří trpí duševním onemocněním, nově pomáhat organizace Fokus Písek také v Blatné.
-
Chráněné bydlení pro lidi, kteří se po úrazu ocitli na invalidním vozíku, vzniká v Prachaticích
Lidé, kteří se po úrazu vrací do života na vozíku, prochází těžkou psychickou zkouškou, situaci jim ztěžují různé bariéry. Pomáhat jim bude chráněné bydlení Kolečko.
-
Běžně jsou konkurenti, na jeden den se ale malíři spojili a zdarma vymalovali chráněné bydlení
Chráněné bydlení Naplno, které slouží lidem s postižením v Jindřichově Hradci, prokouklo. Parta řemeslníků zdarma celé zařízení za jediný den vymalovala.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovní obstrukce: přibývá projevů mimo body i nočních jednání. Nejvíc mluví Babiš s Okamurou
-
Stojíme na počátku globální obchodní války. Trumpova cla se zapíší do historie, myslí si Rusnok
-
Ekonom: Hrozí, že kvůli slintavce a kulhavce zkolabuje živočišná výroba. Ceny by šly prudce nahoru
-
Ukrajinistka: Buča je symbol genocidního chování Ruska, ale i důvod, proč se Ukrajinci nemohou vzdát