Lidé s duševním onemocněním najdou nově pomoc v Blatné, a to hlavně při hledání práce
Najít si dobrou práci, bydlení a vrátit se zpět do normálního života. S tím bude lidem, kteří trpí duševním onemocněním, nově pomáhat organizace Fokus Písek také v Blatné na Strakonicku. Jednou týdně tam budou jezdit pracovnice Centra duševního zdraví a zaměří se hlavně na pomoc při hledání zaměstnání.
„Dostali mě zpátky do reálného života, normálně žít a být mezi lidmi,“ říká paní Eva, která je klientkou Fokusu Písek. V minulosti využívala chráněné bydlení i poradenství. Nejtěžší pro ni po návratu z psychiatrické léčebny bylo opět navázat kontakt s rodinou. „Člověk se stydí za to, co se stalo, jak se to stalo, co mohl udělat jinak. Poradili mi ale, jak postupovat,“ dodává.
V Blatné najdou lidé s duševním onemocněním hlavně podporu při hledání práce. „Pomůžeme oslovit zaměstnavatele, sepsat životopis, eventuálně domluvit pohovor. Můžeme také doprovodit na pohovor, případně podpořit i v začátcích toho zaměstnání, pokud by bylo potřeba,“ nastiňuje Kateřina Jansová, expertka pro zaměstnávání lidí Centra duševního zdraví Strakonice.
Čtěte také
Pracoviště Centra duševního zdraví v Blatné najdou lidé v tamním komunitním centru. „Mohou přijít osobně, můžou zavolat, případně nás kontaktovat po emailu,“ připomíná Kateřina Jansová.
Fokus Písek má tři pobočky. „Písek, Strakonice a Sušice. Ve Strakonicích máme specifickou službu – Centrum duševního zdraví, jehož pracovníci teď jezdí i do Blatné. Dále jsme k dispozici ve Vodňanech, Prachaticích a Vimperku,“ vyjmenovává Klára Semrádová, mluvčí a metodička Fokusu Písek.
Využívat služby mohou lidé s duševním onemocněním i jejich blízcí. „Může to být třeba i rodič, který si všímá u svého dítěte nějakého atypického chování a chce se poradit. Obracejí se na nás také jiní odborníci a služby, ale primárními klienty jsou lidé s duševním onemocněním závažnějšího charakteru, například formou schizofrenie, těžkou depresí a podobně,“ doplňuje Klára Semrádová.
Klientům bude Centrum duševního zdraví v blatenském komunitním centru k dispozici vždy v pátek.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Cílem nesmí být vrchol, ale návrat. Na vrcholu je člověk teprve v polovině cesty, říká horolezec Jaroš
-
Sparta remizovala na úvod sezony s Jabloncem 1:1. Bod Pražanům zachraňoval Kuchta
-
Ministři EU se shodli na tvrdším přístupu k migraci. ‚Merz plní sliby, ale lidé mu nevěří,‘ říká Novotný
-
‚Šťastný jsem až teď.‘ Příběh Waltera Fischla, jeho falešného árijského původu a široké rodiny