Lidé na Třeboňsku mnohdy radši ani nevycházejí z domu. Útočí na ně přemnožení komáři
Třeboň a okolí trápí přemnožení komáři. Jejich vysokou aktivitu tam sledují meteorologové. Že je komárů víc než obvykle, potvrzují místní i vedení města. To ale ustoupilo od plošných postřiků k hubení larev. Podle radnice není současný stav kalamitní.
U vesnice Stříbřec na Třeboňsku žije se svojí rodinou paní Anna. Samota obklopená rybníky působí romanticky, ale líbí se tu i komárům. „Bydlíme tady už patnáct let, na močále. Letos je komárů hodně, víc než obvykle. Nejvíc je jich vždycky v červenci, takže to raději odjíždíme někam pryč,“ říká.
Když je rodina doma, dbá na několik základních opatření. „Máme ve všech oknech a dveřích sítě, mnohdy dvojité, ale stejně to úplně nestačí. V podstatě nevycházíme z domu. Přebíháme mezi autem a dveřmi, a i to je za trest,“ komentuje Anna.
Přímo v Třeboni bydlí pan Daniel. Večer, raději příliš nevychází. Když už musí, před komáry se snaží chránit. „Alespoň si beru bundu, něco dlouhého na sebe, aby nebylo tolik prostoru, kde mě můžou sežrat. Také nechávám pavouky v oknech, aby komáři nelétali večer dovnitř,“ popisuje.
Čtěte také
Jitka a Vladimír tráví na Třeboňsku pravidelně dovolenou na kolech. „Jeli jsme okolo Světa a komárů jsme potkali mraky, hlavně kolem Schwarzenberské hrobky,“ zmiňuje jeden z výletů Vladimír. „Je to náročné, člověk vůbec nesmí sesedat z kola, to jsou potom rychlí,“ dodává Jitka.
Podle starosty Třeboně Jana Váni z ODS je letos komárů hodně, stav ale nepovažuje za kalamitní. „Kalamitní stavy jsme řešili s firmou, která dělala postřiky na základě toho, že nám odborník spočítal larvy. Podle toho množství jsme se rozhodli pro postřik, to bylo v letech 2010 až 2012, ale letos situace není taková,“ uvádí.
O aktivitě komárů informuje pravidelně také Český hydrometeorologický ústav. Index vyjadřuje vhodnost počasí pro letovou aktivitu. Nejvyšších stupňů dosahuje za teplého bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí.
Související
-
V městských parcích je víc infikovaných klíšťat než v lese, každé čtvrté přenáší boreliózu
Víc než klíšťata v lesích jsou pro člověka nebezpečná ta, která se vyskytují v městských parcích. Budějovičtí vědci našli u každého čtvrtého bakterie způsobující boreliózu.
-
Lidé se i přes zákaz koupou v pískovnách Cep na Třeboňsku. Znečišťují tak zdroj pitné vody
Písčité pláže a čistá voda pískoven na Třeboňsku každoročně lákají turisty i místní ke koupání. Jezera Cep a Cep I jsou ale těžebním prostorem, kde je koupání zakázané.
-
Záhadou je pro ornitology orel východní, který už několik let žije na Třeboňsku. Spíš tu ale škodí
Orel východní obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají v rybniční oblasti na Třeboňsku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ukrajina tvrdí, že v Kurské oblasti zajala první severokorejské vojáky. Vyslýchá je
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
AfD zvolila Weidelovou kandidátkou na kancléřku. Proti straně demonstrovalo kolem 10 000 lidí
-
Vlků v Česku přibývá, mají tu dostatek potravy. Na Šumavě patří do jejich jídelníčku i bobři