Kvůli suchu zůstávají jihočeské lesy téměř bez hub

13. září 2018 15:07

V jižních Čechách houbaři mnoho úlovků nenajdou. Kvůli dlouhodobému suchu a vysokým teplotám jsou lesy téměř prázdné. Houby rostou většinou jen poblíž rybníků.

Například na Třeboňsku najdou lidé na hrázích křemenáče, kozáky i pravé hřiby, ale letošní sezóna je druhově chudší. Nerostou některé holubinky, ryzci nebo muchomůrky.

Aby se houby opět objevily i v lesích, je podle mykoložky Libuše Kotilové zapotřebí drobný, ale vytrvalý déšť. Poté musí houbaři ještě alespoň deset dní počkat, než bude opět co sbírat.

Když zaprší, počkejte deset dní a jděte na houby. Aplikacím v mobilu ale nevěřte

Houbaření

Kde neprší, tam nejsou houby. To je základní pravidlo známé všem houbařům. Také mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran potvrzuje, že vláha je nejdůležitější. „Tam, kde je dost lokálních bouřek, houby rostou. Kde srážky nejsou, je pravděpodobnost menší. Výskyt hub je velmi lokální,“ říká.

Právě rostoucí houby si ale můžou lidé prohlédnout na výstavě hub v zámecké galerii v Třeboni. Letos expozice představuje 150 druhů, kvůli suchému počasí je počet exponátů nižší než v předchozích letech.

Výstava potrvá do 23. září, denně ji doplňuje také poradna pro houbaře.

Aby vystavované houby byly stále čerstvé, je potřeba je obměňovat. S tím může podle mykoložky Libuše Kotilové pomoci i veřejnost. „Uvítám každý druh, protože ty houby vydrží na výstavě jen dva až tři dny. Musíme je neustále obměňovat, takže budu ráda za každého, kdo přinese jakoukoli houbu,“ dodala.

autor: Tereza Hamerská
Spustit audio

Související