Kůň, který se propadl na ledu, srážka dvou plachetnic. I takové události zaměstnaly vodní záchranáře na Lipně
Méně zahraničních turistů a dobré počasí. To jsou hlavní důvody, proč měli lipenští vodní záchranáři loni méně zásahů než v roce 2020. Přímo k událostem na jezeře museli ze své základny v Dolní Vltavici vyrážet v 55 případech.
„Očekávali jsme, že počet zásahů bude daleko větší. Mluvilo se o tom, kolik lidí zůstává u nás, že zahraničních dovolených tolik nebude, ale zásahů bylo daleko méně. Možná je to způsobeno právě tím, že zahraniční návštěvníci u nás nebyli,“ říká náčelník lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.
Jeden z nejtěžších zásahů měli záchranáři hned v lednu 2021, kdy vytahovali z jezera 600 kilogramů těžkou kobylu, která utekla z ohrady a propadla se do vody. „Zasahovali jsme společně s hasiči, tu kobylku bylo třeba svázat, podvázat, vytáhnout na led. Led měl tři centimetry, nebylo možno použít žádný stroj, takže díky lanovým technikám, zručnosti těch lidí a odvaze se povedlo koně zachránit,“ popisuje Milan Bukáček.
Během léta jeho tým několikrát vyrážel ke střetu lodí. „V červnu se srazily dvě plachetnice, to bylo úplně neskutečné na takové velké ploše. Pak motorové lodě, které se střetly u Horní Plané. Kvůli neopatrnosti vůdců malých plavidel mohlo dojít k tragické události,“ vzpomíná.
Čtěte také
Podle vodního záchranáře Petra Michalíka se každý rok opakují výjezdy při náhlých změnách počasí k plavcům, ale i zkušeným rybářům. „Je to přecenění vlastních sil, špatné ovládání plavidel a hlavně podcenění toho počasí, které se tady velice rychle mění. Ve většině případů rybáři nemají žádné záchranné prostředky na člunu, lokalitu znají, ví, že změna počasí je tu rychlá, ale přesto to podceňují a pak nejsou schopní se dostat zpátky,“ připomíná.
Loni na Lipně utonul jeden člověk. V roce 2020 to byli tři lidé. Milan Bukáček teď varuje hlavně před podceněním síly ledu. „Lidé si často myslí, že už je to zamrzlé, ale jsou místa, kde může být deset centimetrů a hned vedle jen dva, pak to může skončit fatálně,“ dodává.
Vodní záchranáři slouží jako dobrovolníci po celý rok. Nepomáhají jen na jezeře, ale i v přilehlých obcích.
Související
-
Na Lipno se vrátili vodní záchranáři. Během pandemie ale klesly příjmy i zájem mladých
Nevadí jim déšť, vítr ani ledová voda. Vodní záchranáři začali po lockdownu opět trénovat na Lipenské přehradě. Kvůli pandemii koronaviru ale v rozpočtu chybí půl milionu.
-
Nová funkce aplikace Záchranka má zajistit větší bezpečnost při putování po horách
Mobilní aplikace Záchranka spouští novou funkci pro turisty na horách, takzvanou Elektronickou knihu túr. Jde o moderní verzi klasických horských knih.
-
Přívozy na Lipně mají za sebou jednu z nejhorších sezon, dlouhodobě navíc chybějí kapitáni
Využívají je místní, turisti i cyklisti. Tři přívozy na Lipenské přehradě ušetří cestujícím desítky minut. Letos ale zažily nejhorší sezonu za posledních několik let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukázka soudržnosti vládní koalice, řekl k rozpočtu Stanjura. ‚Vláda pošlapala zákony,‘ opáčila Schillerová
-
Ruská loď vystřelila na vrtulník německé armády. Ten byl na monitorovací misi
-
Povodněmi zasažení obyvatelé Heřmanovic získají pomoc vlády opožděně. Radnice o ni zatím nežádala
-
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Příčina zatím není jasná