Táborská Kaňka nově nabízí i terénní osobní asistenci. O službu v domácím prostředí je velký zájem
Pomáhat lidem překonávat každodenní překážky – to je poslání táborské organizace Kaňka, která nedávno rozšířila své služby o osobní terénní asistenci. V domácím prostředí klientů pracovníci pomáhají s běžnými činnostmi, jako je doprovod na procházku a k lékaři, nákupy nebo péče o domácnost. Zájem o novou službu je tak velký, že Kaňka musí zájemce zapisovat na seznam čekatelů.
„Já už patnáctým rokem pečuji o svého manžela a pořád jsem si myslela, že to budu všechno zvládat. Ono to šlo, dokud byl pohyblivý a mohli jsme dělat prakticky všechno, ale v posledních třech letech se to velmi zhoršuje,“ vypráví Jana Přílepková ze Sezimova Ústí.
Přiznává, že na péči o manžela už přestávala stačit. „I když mám výborné zázemí, synové mi pomáhají ve všem, přece jenom jsme tady celý den sami a člověk je vlastně vázaný na toho druhého. Musíte se mu plně podřídit, nemůžete jít nakoupit, kdy chcete, ke kadeřnici, k lékaři a tak dále,“ vysvětluje.
Proto se rozhodla využít novou službu táborské Kaňky. Sociální pracovnice k Přílepkovým dochází dvakrát týdně. „S panem Přílepkem cvičíme, stavíme skládanky, kostičky, protože to je dobré na motoriku a velmi mu to pomáhá. Já si myslím, že tahle práce má velký smysl, děláme to pro lidi, kteří to potřebují,“ popisuje sociální pracovnice Tereza Švadlenková.
Čtěte také
Tak Kaňka pomáhá nejen samotným klientům, ale i jejich rodinám, jak potvrzuje Jana Přílepková. „Když přišli poprvé a já jsem měla najednou dvě hodiny volna, tak jsme si připadala jak pták, který se může vznést a dělat, co chce. Já už totiž manžela nemůžu nechat ani chvilku samotného. A teď když jdu a potkám náhodou nějakou kamarádku, tak se můžu na chvilku zapovídat, odpočinu si. A i u manžela je vidět zlepšení, hlavně v té jemné motorice, protože oni se mu opravdu věnují,“ líčí.
Kaňka poskytuje terénní osobní asistenci na Táborsku a Soběslavsku. O službu je mimořádně velký zájem. V současné době ji na plný úvazek zajišťují čtyři sociální pracovnice. „Kdybychom měli možnost platit patnáct lidí, kteří budou jako osobní asistenti pečovat a jezdit do terénu, tak je to samozřejmě o něčem jiném. Byli bychom pochopitelně rádi, kdyby se to rozjelo tak, že bychom věděli, že u nás najde pomoc každý, kdo si o ni řekne,“ dodává ředitelka organizace Iva Míková.
Kapacity táborské Kaňky zatím umožňují postarat se o osm klientů. O službu terénní osobní asistence žádají desítky dalších lidí, kteří jsou v tuto chvíli na seznamu čekatelů.
Související
-
Táborské Centrum Kaňka pro handicapované děti chce stavět nové zázemí. Narazilo ale na problémy
V Česku žije podle odhadů asi 200 tisíc lidí s autismem. Sociální služby pro ně nestačí. Problém je hlavně s pobytovými službami včetně volných míst v denních stacionářích.
-
Pacientům s bolestmi, kteří už nezvládnou dojít k lékaři, pomáhá nová služba táborského hospice
Domácí hospic Jordán v Táboře otevřel ambulanci paliativní medicíny. Služba je primárně určena nehospicovým pacientům, kteří trpí bolestí, ale k lékaři už dojít nedokážou.
-
Zdravotní sestry, terénní pracovníci i kuchaři chybí v sociálních zařízeních a službách
Sehnat kvalitní zaměstnance je pro sociální zařízení velký problém. Nejobtížnější je najít pracovníky, kteří by náročnou práci vydrželi a zároveň splnili všechny požadavky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Včerejší terorista mírotvorcem, říká Dostál o syrském lídrovi. ‚Musíme s ním jednat,‘ míní Decroix
-
Byli jsme zde poprvé. Nevěděli jsme o podchodu, hájí se na policii muž přebíhající koleje před pendolinem
-
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
-
S Varaďou jsme se rozešli v dobrém. Motákovi věřím a určitě se během sezony zlepšíme, říká šéf Třince