Kukuřice kvůli deštivému počasí špatně roste. Její produkce se proto letos zemědělcům prodraží
Deštivé jaro neprospívá kukuřici. Zatím téměř nevyrostla. Rostliny jsou kvůli nadbytku vláhy a chladu oslabené. Zemědělci doufají, že se brzy oteplí, aby vlhko kukuřici úplně nezničilo.
„Podívejte se na tu rostlinu. Má pět centimetrů, v tuto dobu by měla být minimálně jednou tak velká. Má dva pravé listy, které jsou úplně žluté,“ ukazuje na kukuřičném poli u Kolnýho na Českobudějovicku agronom místního zemědělského obchodního družstva Ondřej Liška.
„Kukuřice pro ideální start potřebuje teplo. Žloutne, protože má spoustu vody, nemůže se doslova nadechnout a neprospívají jí ani nízké teploty v noci. Prostě nemohla začít pořádně růst,“ popisuje.
Na poli je stále cítit bahno. Zem ještě úplně nevyschla. „Je ještě velké vlhko, celé setí bylo posunuté o čtrnáct dní. Byly nízké teploty, nebyla vhodná půda pro zakládání porostů. Ve chvíli, kdy jsme zaseli, přišlo 120 milimetrů srážek a ta rostlina se doslova topila,“ dodává Ondřej Liška.
Čtěte také
Úroda kukuřice se tedy podle něj letos nejen opozdí, ale také prodraží. „Budeme potřebovat tu rostlinu nějakým způsobem nastartovat, aby deficit dohnala, takže budeme používat listová hnojiva na podporu růstu a zlepšení kondice. Tuto aplikaci bychom normálně nedělali,“ vysvětluje.
Tento pomalý start kukuřice by se mohl odrazit i na výnosu. „Určitě to může mít dopad na výnos. Pokud se počasí nesrovná, kukuřice nebude schopná deficit dohnat. Výnos bude menší až o 10 tun z hektaru,“ doplňuje agronom Ondřej Liška.
Podle ředitelky Jihočeské agrární komory Hany Šťastné se může situace regionálně lišit. Záleží na několika faktorech. „V závislosti na odrůdě, na kvalitě půdy a zejména na termínu setí. Dá se říci, že ty později seté kukuřice mají větší šanci na lepší růst,“ uvádí.
Meteorologové předpovídají, že by se v následujících dnech mělo oteplit. To by mohlo růst kukuřice znovu nastartovat.
Související
-
Lesníci uvítali chladné jaro. Díky němu se zatím nepodařilo kůrovci rozmnožit
Kůrovec si letos s rojením dává na čas. Jeho vývoj zbrzdilo chladné a deštivé počasí. Lesníci mají víc času se na vylétnutí první generace tohoto škůdce připravit.
-
Život srnčat může na louce zachránit lovecký pes nebo i dron s termokamerou
Vysoká tráva může ochránit před predátory, ale také být nepřímou příčinou usmrcení srnčat. V květnu a červnu se tato mláďata rodí. To ale koliduje s termínem senosečí.
-
Českou přírodu zaplavují nepůvodní druhy rostlin a živočichů, přežití jim tu usnadnili lidé
Bolševník přivezli na okrasu, sršeň asijská se dostala do Evropy se zásilkou bonsají. Mývala severního vysadili Němci a raka mramorovaného vypouštějí majitelé akvárií.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
-
Ve městě se špatně dýchá, kouř cítím i v bytě. Život v zasažených čtvrtích se zastavil, popisuje Čech v LA
-
Nevidomá máma Alena: Čas na školku dozrál, dcera si beze mě už poradí líp
-
Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci