Život srnčat může na louce zachránit lovecký pes nebo i dron s termokamerou
Vysoká tráva může ochránit před predátory, ale také být nepřímou příčinou usmrcení srnčat. V květnu a červnu se tato mláďata rodí. Čas jejich rození ale koliduje s termínem senosečí. Proto se vysoká tráva stává pastí pro zvířata.
Základem ochrany srnčat a zvěře je spolupráce zemědělců a myslivců. Podle vedoucího odboru životního prostředí městského úřadu v Písku Miroslava Šatry je stejně důležitý i postup seče. „Mělo by se síct nikoli od okrajů ke středu, ale od středu ven,“ popisuje.
Pokud myslivci znají přesný termín sečení, procházejí louky den před jeho začátkem společně s loveckými psy. Můžou také den nebo dva před sklizní v lokalitě rozmístit různé plašiče. „Existují optické, akustické, pachové nebo kombinované,“ vyjmenovává Veronika Królová z odboru životního prostředí Jihočeského kraje.
Čtěte také
Už loni vyzkoušela společně s myslivci u Vyššího Brodu termovizní vyhledavač srnčat. „Ten je určený pro menší plochy do tří hektarů,“ uvádí. „Pak jsou ještě drony s termokamerou. Ty jsou nákladnější, ale zaberou největší plochu té louky. Je to rozhodně rychlejší a rozhodně nejúčinnější,“ dodává Veronika Królová.
Všechno snažení ale může zkazit počasí. „Pokud zaprší, zemědělec na louku nemůže a je malér,“ říká Miroslav Šatra. „Když už to vyháníme podruhé, potřetí, tak ta zvěř na to tolik nereaguje,“ vysvětluje.
Do záchrany srnčat se můžou zapojit i dobrovolníci. Jak? To se dozvíte v magazínu Máme rádi zvířata, který si můžete poslechnout online.
Související
-
Nezachraňujte mláďata lesní zvěře, která se vám zdají opuštěná. Jejich rodiče jsou vždy nablízku
Na jaře můžeme ve volné přírodě objevit mláďata různých druhů zvěře, která se nám zdají opuštěná. Může se jednat například o malé zajíčky, srnčata nebo selátka divočáka.
-
Lidská obydlí se často stávají pastí pro zvířata, ptáky mohou zachránit nemytá okna
Lidé v domech žijí nebo pracují. Zvířata v nich můžou najít domov, ale také nebezpečí. Někdy se do nich dostanou a neví, jak zpět. Různé části budov se můžou stát pastí.
-
Netopýři jsou jediní savci přizpůsobení k aktivnímu letu, mnoho druhů žije i ve městech
Netopýři se dostali do bajek. pověr, mýtů i názvu operety. Protože vypadají zvláštně, tvrdilo se o nich hodně podivných nepravd. Dnes patří ke zvláště chráněným živočichům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.