Návnada z červeného vína, octa a kvasnic má odlákat octomilky japonské ze sadů
Octomilka japonská se stává noční můrou pro ovocnáře nejen na jihu Čech. Invazní škůdce, který pochází z východní Asie, dokáže zničit téměř celou úrodu třešní, malin nebo vinné révy. Tým entomologů se proto snaží najít účinný prostředek proti tomuto druhu octomilky.
„Tady je lapák, který slouží k monitorování toho škůdce, ale také vychytává dospělce,“ ukazuje entomolog Oldřich Pultar v třešňovém sadu nedaleko Chelčic na Strakonicku.
Do malého umělohmotného kalíšku vlévá načervenalou tekutinu. „To je návnada, která se skládá z červeného vína, octa a kvasnic,“ prozrazuje. Poté lapák zavěsí na větev.
Entomolog monitoroval výskyt octomilky japonské osm let. „Zjistili jsme, že zdrojem byly velkosklady ovoce, kam se dováželo zboží z jižní Evropy. S tím se dovezly i kukly. Jakmile se škůdce aklimatizoval na našem území, začal se dost pronikavě šířit v sadech, zahrádkách, ale kupodivu nejvíce v borůvkových lesích,“ uvádí Oldřich Pultar.
Čtěte také
Octomilka japonská může zničit téměř celou úrodu, proto znamená pro ovocnáře velkou hrozbu. „Napíchne plody, tím vytvoří infekční ránu a měkké plody začnou hnít a nedají se komerčně už dále používat,“ popisuje ředitel chelčické společnosti Zemcheba Jaroslav Muška.
Boj s tímto škůdcem není vůbec jednoduchý. „Existuje minimum přípravků, kterými se vejdeme ochrannou lhůtou do termínu ošetření účinného na zrajícím ovoci. Pracujeme na metodě vyhnání škůdce ze sadu a přilákání tam, kde nám nevadí,“ vysvětluje Oldřich Pultar.
„K tomu bylo potřeba najít vhodný repelent, látku, která vyhání škůdce ze sadu, a naopak i látku, která ho velice vábí a pomůže nám ho odlákat třeba na živý plot. Důležité na této metodě je to, že se nevyužívají klasické pesticidy, ale přirozené látky,“ dodává. Pokud se v letošním roce ukáže, že je tato metoda účinná, můžou ji ovocnáři použít už příští rok.
Související
-
Mšice nemusí jen škodit. Díky nim máme medovicový med
Některé druhy mšic přináší užitek. Tyto mušky totiž produkují medovici, která je důležitou složkou potravy mravenců nebo ptáků a také zdrojem pro produkci lesního medu.
-
Setí zelí začalo se zpožděním. Zemědělci jsou ale rádi za dostatek vláhy a méně škůdců
Jihočeští zemědělci začali sázet zelí s třídenním zpožděním kvůli chladnému a deštivému počasí. Pozitivní ale podle nich je, že mínusové teploty zbrzdily množení škůdců.
-
Dostatek vody na polích mohou zemědělci ovlivnit volbou pěstovaných rostlin
Menší výnosy kukuřice a obilí nebo nedostatek pícnin – i to je dopad trvajícího sucha. Někteří zemědělci zkouší pěstovat odolnější plodiny, což doporučují i odborníci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pavel: Musíme spočítat, za kolik peněz se efektivně ubráníme. Na obranu bychom mohli dávat 3 procenta
-
Zabýváme se verzí, že útok na katastr šel z Ukrajiny, řekl Fico. Naznačil i pomoc pracovníků zevnitř
-
Léta jsme zanedbávali investice do obrany Grónska, připouští Dánsko. Premiérka se chce sejít s Trumpem
-
Ve městě se špatně dýchá, kouř cítím i v bytě. Život v zasažených čtvrtích se zastavil, popisuje Čech v LA