Kralovu vilu v Prachaticích bude znovu využívat spolek Živá vila pro kulturní akce

9. červenec 2020 09:53

Historická Kralova vila v Prachaticích opět ožije. Zastupitelé na posledním jednání odsouhlasili  pronajmutí objektu spolku Živá vila. Jeho členy teď čeká velký úklid, akce by se mohly konat už v srpnu.

Posledním nájemcem objektu byly technické služby města. V jejich správě se ale do vily vloupali vandalové, kteří tam nejspíš i nocovali. Město proto vyhlásilo výběrové řízení na nového nájemce.

Jako jediný zájemce se přihlásil spolek Živá vila, který objekt už v minulosti využíval. „Museli jsme napsat základní informace o našem spolku a záměr, což je pořádání kulturních akcí a zároveň údržba objektu a okolí. Cenu jsme nabídli 10 tisíc korun bez daně ročně,“ popsala předsedkyně spolku a zastupitelka Barbora Koritenská.

Podle zastupitelky Růženy Štemberkové se členové hodnotící komise jednomyslně shodli na tom, že nabídka je dobrá a splňuje veškerá kritéria.

Čtěte také

Pronájem vily ale nepodpořil například místostarosta města Jan Klimeš. „Zdržel jsem se, protože jsem se zdržoval vždy. Domnívám se, že přeložka je něco, co město Prachatice potřebuje,“ řekl. Kvůli obchvatu se totiž má vila bourat. Stavba přeložky ale zatím v plánu není.

Spolek Živá vila nakonec získal potřebných 11 hlasů z jednadvacetičlenného zastupitelstva. Teď ho čeká velký úklid. „Nejdřív určitě budeme muset uklidit, vymalovat, postarat se o zahradu, zavést vodu a pak co nejrychleji začít zase pořádat kulturní akce,“ potvrdila Barbora Koritenská.

První akce by ve vile mohly být koncem srpna. „Rádi bychom tam uspořádali hudební festival, který v současnosti plánujeme do parku v historickém centru města. Nejvíc by se nám ale líbil právě ve vile, protože festival má podpořit památkovou hodnotu vily. Kdyby se odehrával přímo tam, byl by to náš sen,“ dodala.

autor: Anna Vrhelová
Spustit audio

Související