Ubytovna a restaurace pod rozhlednou na Libíně u Prachatic bude zavřená ještě minimálně dva roky

5. červenec 2020 11:53

Chata na hoře Libín nad Prachaticemi zůstává zavřená. Město ji chce zrekonstruovat. Opoziční zastupitelé se snažili prosadit zkušební provoz, ale podle vedení radnice to není možné kvůli špatnému stavu objektu.

Zavřeno je už od roku 2009. „Kdysi to fungovalo, byla tam návštěvnost. Když to provozovatel pustil, začalo to chátrat. Je škoda, že to trvá tak dlouho, ten Libín patří k Prachaticím,“ říká pamětnice Marie.

Město se proto rozhodlo chatu, kterou tvoří ubytovna a restaurace, koupit. „Takové domy se můžou další desítky let využívat, nebo je můžete začít zcela rekonstruovat. Obě cesty jsou normálně funkční,“ myslí si zastupitel Robert Zeman.

Zastupitelstvo nakonec zvolilo druhou variantu, tedy v letošní sezóně neotevřít a chatu připravit na rozsáhlou rekonstrukci. „Přestože jsme to podpořili, myslím, že to je škoda, že jsme měli otevřít a potom následně řešit vylepšení,“ reaguje Robert Zeman.

Vedení města si ale myslí opak. „Otevřít chatu tak, jak je, je prostě holý nesmysl, protože tam nefunguje voda, kanalizace a další. Potřebuje kvalitní vodní zdroj, čističku a zateplení,“ argumentuje místostarosta Jan Klimeš.

„Já si myslím, že použitelná je a hlavně jsme to vůbec nevyzkoušeli. To je celý ten vtip. Bez vyzkoušení je to všechno akademická debata,“ oponuje Robert Zeman.

Čtěte také

Projektová dokumentace na rekonstrukci bude stát 1,5 milionu korun, zadání pro projektanta by mělo být připraveno na podzim. Kolik bude oprava stát, zatím nelze odhadnout. „Nikdo neví, co z toho vypadne, třeba mnohamilionové investice do něčeho, o čem nevíme, jak bude normálně fungovat,“ dodává zastupitel.

Na Libíně je tak nyní otevřená pouze rozhledna. Lístky se prodávají z malého bufetu, kde pracuje Klára Růžičková. „Není den, kdy by sem někdo nepřišel a nechtěl guláš v chlebu. To je zdejší legendární jídlo a my ho nemůžeme nabídnout. I za ty lidi je mi líto, že to tu není,“ popisuje.

Chata s restaurací a ubytovnou na Libíně u Prachatic se s největší pravděpodobností otevře nejdřív za dva roky.

autor: Anna Vrhelová
Spustit audio

Související