V historické Kralově vile v Prachaticích bude alarm, město zároveň hledá nového nájemníka

4. červen 2020 11:33

Kralovu vilu v Prachaticích už nebudou využívat technické služby města. Zastupitelé odhlasovali vyhlášení nového výběrového řízení na nájemce historického objektu.

Budovu měl v letech 2014 až 2016 v nájmu spolek Živá vila, město mu ale neprodloužilo smlouvu. Teď vila chátrá a je v ní nepořádek.

„Rozhodně si myslím, že město by si znovu zasloužilo, aby nějakým způsobem ožilo, a určitě lze začít zrovna vilou. Je to místo, které lidi v tomhle městě přitahovalo a přitahuje. Pokud se povede spolku Živá vila to, co chtějí, myslím, že to bude obrovské plus,“ komentoval obyvatel Prachatic Petr Košina.

Vypsání nového výběrového řízení na nájemce Kralovy vily odsouhlasili na posledním jednání zastupitelé. „Cena je diskutabilní, my dopředu říkáme, že jsme ochotni nabídnout stejnou částku, jakou platily technické služby, aby na tom město netratilo,“ řekla opoziční zastupitelka a zároveň předsedkyně spolku Živá vila Barbora Koritenská.

Čtěte také

Spolek chce podle jejích slov navázat na aktivity, kterým se v Kralově vile věnoval v letech 2014 až 2016. „To znamená komunitní centrum s kulturním programem, přednášky, koncerty divadla,“ upřesnila.

Svým hlasem návrh na hledání nového nájemce podpořil i zastupitel Zsolt Kecskeméthy. „Podpořil jsem zájem pronajmout vilu někomu, kdo se o ni bude starat, aby nechátrala. Tento architektonický skvost může vyniknout a může být oživen a obnoven. Určitě bych to celé pojal apoliticky, aby to nevytvářelo konflikty mezi jednotlivými subjekty, ale spíš ať je ta vila pro radost,“ uvedl.

Zastupitelstvo navíc schválilo zabezpečení Kralovy vily alarmem napojeným na policii, která bude objekt také pravidelně kontrolovat.

Na zastupitelstvu zazněla i kritika vedení města. Spolek Živá vila dokonce zřídil petici za odvolání starosty. Kdy se jí ale bude zabývat zastupitelstvo, zatím není jasné.

autor: Anna Vrhelová
Spustit audio

Související