Hospicové služby v Prachaticích se rozšiřují, začal tu fungovat Domácí hospic svatého Jakuba

11. září 2019 14:12

Za klienty do jejich domovů dojíždějí zaměstnanci nového hospice v Prachaticích. Domácí hospic svatého Jakuba zajišťuje zdravotní, sociální i duchovní péči lidem v závěrečné fázi nevyléčitelné nemoci.

„Jsme domácí hospic, to znamená, že se nejedná o lůžkové zařízení, ale jezdíme za klienty domů, za klienty, kteří se rozhodnou zůstat do konce života ve svém domácím prostředí v okruhu svých blízkých,“ vysvětluje vedoucí Štěpánka Válková.

Domácí hospic svatého Jakuba zahájil svůj provoz minulý týden. Zřizuje ho prachatický lůžkový Hospic svatého Jana Nepomuka Neumanna.

V jeho prostorách budou mít pracovníci zázemí. „Budou tu mít oddechový prostor. Protože ta práce není jednoduchá, potřebují místo, kde si mohou odpočinout, nabrat síly. Také tu zdravotní sestry a ošetřovatelé budou mít administrativní prostor pro zpracovávání dokumentace, která pochopitelně k té naší práci také nezbytně patří,“ doplňuje Štěpánka Válková.

Čtěte také

Domácí hospic už má připravené i pomůcky pro péči o klienty, například zvlhčovače vzduchu, odsávačky hlenu nebo lineární dávkovače na podávání léků formou infuze. Prostory v zázemí mohou sloužit i pro studenty na praxi.

Podle Jany Šimečkové, vyučující z blízké Vyšší odborné školy sociální, by na praxe mohli docházet i jejich studenti. „Naši studenti využívají zařízení tady v Prachaticích a s Hospicem svatého Jana Nepomuka Neumanna máme velmi úzkou spolupráci. Studenti tam chodí na praxi, takže teď mohou i do tohoto nového zařízení,“ říká.

Provozovatelé hospice plánují ještě úpravu přilehlé zahrady. Tu budou využívat klienti sousedního Domova matky Vojtěchy, dalšího zařízení, které spadá pod Hospic svatého Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích.

autor: Ondřej Hanousek
Spustit audio

Související