Hospicové služby v Prachaticích se rozšiřují, začal tu fungovat Domácí hospic svatého Jakuba

Domácí hospic, seniorka, pečovatelka, ošetřovatelka, umírání, terminální fáze, ilustrační foto
Domácí hospic, seniorka, pečovatelka, ošetřovatelka, umírání, terminální fáze, ilustrační foto

Za klienty do jejich domovů dojíždějí zaměstnanci nového hospice v Prachaticích. Domácí hospic svatého Jakuba zajišťuje zdravotní, sociální i duchovní péči lidem v závěrečné fázi nevyléčitelné nemoci.

„Jsme domácí hospic, to znamená, že se nejedná o lůžkové zařízení, ale jezdíme za klienty domů, za klienty, kteří se rozhodnou zůstat do konce života ve svém domácím prostředí v okruhu svých blízkých,“ vysvětluje vedoucí Štěpánka Válková.

Domácí hospic svatého Jakuba zahájil svůj provoz minulý týden. Zřizuje ho prachatický lůžkový Hospic svatého Jana Nepomuka Neumanna.

V jeho prostorách budou mít pracovníci zázemí. „Budou tu mít oddechový prostor. Protože ta práce není jednoduchá, potřebují místo, kde si mohou odpočinout, nabrat síly. Také tu zdravotní sestry a ošetřovatelé budou mít administrativní prostor pro zpracovávání dokumentace, která pochopitelně k té naší práci také nezbytně patří,“ doplňuje Štěpánka Válková.

Domácí hospic už má připravené i pomůcky pro péči o klienty, například zvlhčovače vzduchu, odsávačky hlenu nebo lineární dávkovače na podávání léků formou infuze. Prostory v zázemí mohou sloužit i pro studenty na praxi.

Podle Jany Šimečkové, vyučující z blízké Vyšší odborné školy sociální, by na praxe mohli docházet i jejich studenti. „Naši studenti využívají zařízení tady v Prachaticích a s Hospicem svatého Jana Nepomuka Neumanna máme velmi úzkou spolupráci. Studenti tam chodí na praxi, takže teď mohou i do tohoto nového zařízení,“ říká.

Provozovatelé hospice plánují ještě úpravu přilehlé zahrady. Tu budou využívat klienti sousedního Domova matky Vojtěchy, dalšího zařízení, které spadá pod Hospic svatého Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích.

Spustit audio
autor: Ondřej Hanousek

Související