Krajský úřad zastavil těžbu dřeva v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky u Českých Budějovic

11. leden 2022 08:21

Lesy České republiky pozastavily těžbu polomů na svém pozemku uprostřed přírodní rezervace Vrbenské rybníky u Českých Budějovic. Státnímu podniku to přikázal správce rezervace, Krajský úřad Jihočeského kraje. Rozhodnutí vydal na základě upozornění dvou krajských zastupitelů, podle kterých se těžilo v bezzásahové zóně. Lokalitu loni v létě postihla silná bouřka, která poničila stovky stromů.

„Je to lokalita mezi rybníky Černýš a Domin, v blízkosti podmáčené Olšiny, kde je ten známý chodník,“ popisuje zastupitel Jihočeského kraje Dan Leština z České pirátské strany. Na problém ho upozornila jeho stranická kolegyně ze zastupitelstva Lucie Korytářová, která si všimla, že ve schválené bezzásahové zóně se těží dřevo.

„Co mě nejvíce vyděsilo, bylo, že se dřevo z toho lesa tahalo po louce, na které je známý výskyt dvou druhů zvláště chráněných rostlin. Samozřejmě těžko říci, jaký vliv bude mít narušení té louky, ale jakékoli zásahy se musí dělat odborně, plánovaně, s rozmyslem, tohle byla jednoznačně chyba z nedbalosti,“ dodává Dan Leština.

Po prvotním zjištění se profesí přírodovědec obrátil na Agenturu ochrany přírody a krajiny i na příslušný odbor krajského úřadu, který jako správce rezervace nařídil těžbu okamžitě zastavit.

Podle Dana Leštiny všechny dotčené orgány zafungovaly přesně tak, jak zafungovat měly. „Paní správkyně svolala jednání na další den přímo na místě, s firmou, která zpracovávala to dřevo, se domluvili and dalším postupu. Tím bych situaci považoval za dobře zvládnutou,“ komentuje Dan Leština.

Čtěte také

Náměstek hejtmana pro životní prostředí František Talíř z KDU-ČSL nutnost odklidit polomy chápe. V tomto případě ale podle něj těžba probíhala zcela nevhodně. „Je potřeba všechny tyhle kroky s námi konzultovat. K tomu ze strany Lesů nedošlo, tam vznikl ten problém, ale nějak jsme vyřešili. Pokud by lidé viděli, že se děje v rezervacích něco takového, klidně mohou kontaktovat přímo mě nebo krajský úřad,“ uvádí.

Lesy České republiky se brání tím, že půda na louce, po které se dřevo vozilo, byla zmrzlá, takže k žádnému poškození vzácných rostlin nedošlo. I vůči polomům podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové prováděcí firma přistupovala šetrně.

„Polom je třeba zpracovat, je to naše zákonná povinnost. Jakmile to klimatické podmínky dovolí, práce dokončíme. Většinu dřevní hmoty ponecháme na místě k přirozenému zetlení, abychom obohatili tamější ekosystém,“ doplňuje Eva Jouklová.

Další postup by měly správní orgány řešit na jaře. Vstup do celé rezervace je nadále kvůli následkům silné bouřky z loňského léta na vlastní nebezpečí.

Spustit audio

Související