Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety
Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být například anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky a způsobuje zánět.
Anaplazmóza se projevuje horečkami, kulháním, svalovou únavou nebo krvácením z nosu. „Dělají se testy z krve, které onemocnění odhalí,“ dodává veterinářka Lucie Míková. Výsledek je známý za osm až patnáct minut.
Parazitózy způsobené klíšťaty se léčí antibiotiky a kortikoidy. Léčba trvá čtrnáct dnů až tři týdny. Borelióza je zajímavá tím, že může způsobit i záněty v očích nebo kulhání. Podle veterinářky Lucie Míkové není možné, aby se jí zvířata úplně zbavila.
Na našem trhu je řada antiparazitárních prostředků, které můžou zvířata před klíšťaty ochránit – obojky, tablety, spreje, pudry, pipety s roztokem. „Měli bychom je vybírat například podle toho, jestli s námi zvířata spí v posteli nebo jsou v kontaktu s dětmi – tam bych nevolila obojky. Volbu můžou ovlivnit i dermatologické problémy zvířete nebo jeho stáří,“ doplňuje veterinářka.
Častěji se používají tablety. Všechny účinné látky se musí dostat do krve a následně do klíštěte, jedině tak škůdci zahynou. Existují i přírodní přípravky – rozmarýn, tymián, pelargónie, čajovník. Jejich účinnost ale není úplně stoprocentní.
Poslechněte si veterinární poradnu pořadu Máme rádi zvířata. Dalšími tématy jsou například syngamóza slepic, bradavice u psů, línání nebo kastrace koček.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.