Zvracení, slinění, průjem, netečnost. Těmito příznaky se projevuje zánět slinivky u zvířat

31. březen 2022

Akutní zánět slinivky břišní může ohrozit život lidí i zvířat. Tato část těla produkuje různé hormony a enzymy. Při zánětu zvíře nemůže přijímat žádnou potravu, protože se do krve dostávají v nadměrném množství trávicí enzymy a způsobují zánět celého organismu.

„Je to jako, když vám v těle vybuchne bombička, která podráždí všechny orgány,“ říká o onemocnění pankreatitidě veterinářka Lucie Míková. Zvířata zvrací, nadměrně sliní, mají průjem, vysoké horečky a jsou netečná.

V takových případech se musí napojit na infuze, dostávají antibiotika a umělou výživu. Trvá několik týdnů, než se ukáže, jestli zvířecí pacient onemocnění zvládne, nebo ne.

Na slinivce břišní můžou být i nádory nebo dutiny s hnisem. Je možné odstranit část poškozeného orgánu, celý se ale nedá odstranit ani ničím nahradit. Transplantace slinivky se provádí jen výjimečně, protože jde o velmi náročný zákrok.

Více si poslechněte ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Veterinářka Lucie Míkové zodpoví také dotazy týkající se zánětu dělohy fen, kastrování psů nebo nervozity čerstvé psí maminky.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...