Když je pes unavený a vypadává mu srst, může to značit problém se štítnou žlázou

Vyškubávání peří mezi slepicemi nemusí být problémem stravy. Většinou jde o zlozvyk. Pomoci mohou antibiotické spreje nebo brýle na zobák. „Mají dvě části. Taková červená křidélka a tyčku, která se protáhne přes nosní otvory nad zobákem,“ vysvětluje veterinářka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích.

„Slepice potom nedokáže zaměřit, a tím pádem ani klovnout. Bez problémů se s nimi ale dokáže nažrat nebo hrabat. Chovatelka by mohla i drůbež oddělit, aby zjistila, které slepice mají vyškubané peří a jestli zarůstají i v nepřítomnosti jiných slepic,“ dodává v poradně pořadu Máme rádi zvířata.

Tématem lednové veterinární poradny byla hlavně onemocnění štítné žlázy u psů a koček. Jedná se o žlázu, která se nachází pod ohryzkem na krku. Produkuje hormon tyroxin. „Problém nastává, když ho žláza produkuje hodně, nebo málo, protože právě tento hormon řídí energetickou výměnu látek v těle,“ uvádí veterinářka Lucie Míková.

Zvýšená funkce štítné žlázy se týká hlavně starších koček. U psů je problémem spíš její nedostatečná funkce. Psi bývají unavení, vypadává jim srst na bocích, uších nebo ocasu. „Někdy mají i jiný tep, krevní obraz a nechtějí se vůbec pohybovat,“ doplňuje veterinářka.

U některých plemen se jedná o genetickou záležitost. „Zajímavostí je, že psi, které chovatelé krmí hrtany obsahující štítnou žlázu, permanentně přijímají i hormon tyroxin. Pak u nich často přestává štítná žláza pracovat,“ připomíná.

Pokud chcete vědět, jak se onemocnění štítné žlázy léčí nebo co způsobuje třas, škubání a poštěkávání psů ve spánku, poslechněte si záznam celého pořadu Máme rádi zvířata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...