Když zvíře víc slintá a hůř přijímá potravu, může ho trápit zánět slinné žlázy

13. květen 2021

Každá slinná žláza má vývod do dutiny ústní. Podjazyková pod jazykem a podčelistní a příušní v oblasti horní čelisti. Například u koní je může ucpat zubní kámen.

Zánět žlázy poznáme podle boule pod dolní čelistí. „Zvíře víc slintá a hůř přijímá potravu, snižuje se u něj i chuť k jídlu,“ popisuje další příznaky onemocnění veterinářka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích.

Otok může způsobit i přítomnost cizího tělesa. Pak se žláza musí vyčistit. Pokud by tato léčba nezabrala a problém by se opakoval, musí se chirurgicky odstranit.

Cystu je také možné rozříznout a přišít ke kůži, tak postupně vysychá a dojde k jejímu zhojení. Po operaci musí zvíře užívat antibiotika a analgetika. Léčba trvá většinou tři až čtyři týdny.

Kvůli zduření slinných žláz můžou slepice i chrčet. I o tom mluvila Lucie Míková ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Odpovídala také na otázku týkající se vylizování srsti na nohou u kočky a v meziprstí u bišonka. Odpovědi si poslechněte v záznamu pořadu.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?