Když ex-prezident a tenorsaxofonista Bill Clinton hrál na darovaný nástroj v pražské Redutě
Beryl Davis – této dámě se, jako nemnohým Britům v jazzu, povedlo prosadit za mořem, v Americe. Narodila se 16. března právě před sto roky v Plymouthu v Anglii, kde její otec, kapelník, kytarista i bandžista Harry Davis, účinkoval v městském divadle. Od osmi let zpívala s jeho kapelou.
V roce 1934 Beryl Davis vyhrála mistrovství celé Británie ve stepu a podle svých slov často ráno přicházela do školy se sotva odlíčeným jevištním make-upem. Později přiznala, že nebyla dobrou studentkou. Ale stala se skvělou zpěvačkou se zajímavou kariérou.
Už v pozdních 30. letech vystupovala i natáčela v Paříži a Kodani s legendární formací Quintette du Hot Club de France, tedy i s kytaristou Djangem Reinhardtem a houslistou Stéphanem Grappellim. Pak byla zpěvačkou orchestru Oscara Rabina, kde hrál na banjo a kytaru její táta, i v dalších britských kapelách. Beryl Davis také zpívala s armádním bandem Glenna Millera.
Na začátku roku 1947 se Beryl Davis přestěhovala do USA. Po svatbě s rozhlasovou a televizní hvězdou Peterem Potterem se soustředila na rodinný život, i když se znovu vrátila na výsluní v roce 1954, kdy založila zvláštní bělošskou gospelovou skupinu spolu se zpěvačkami, respektive herečkami Connie Haines, Jane Russell a Rhondou Fleming, které se říkalo Four Girls, Čtyři dívky. A jedna písnička, přesněji spirituál, z těch, které sličné ženy natočily, se stal větším hitem – Do, Lord, Remember Me, který je zařazen do pořadu.
Čtěte také
Letošního sedmého března se uzavřel 88letý život také slavného amerického zpěváka a herce a velmi dobrého swingaře Stevea Lawrence, který vynikl jak na své sólové dráze, tak ve spojení se zpěvačkou a také manželkou Eydie Gormé. Steve Lawrence, který se narodil jako Sidney Liebowitz, byl srovnáván dokonce i s Frankem Sinatrou.
Na závěr vám zahrajeme Summertime George Gershwina v podání tenorsaxofonisty, jenž není věhlasným jazzmanem, nýbrž nadšeným amatérem. Tento týden navštívil po čase Prahu charismatický americký ex-prezident Bill Clinton.
Je tomu ale třicet let, co Bill Clinton v rámci svého prvního prezidentského období vstoupil na půdu pražského jazzového klubu Reduta, kde mu český prezident Václav Havel předal velmi sympatický dárek, tenorsaxofon české výroby, značky Amati.
Bill Clinton, který při poslední návštěvě dostal druhý saxofon od Amati Kraslice, se nového instrumentu chopil a zajamoval si chutí s naší jazzovou elitou včetně vlastně Jihočecha, také tenorsaxofonisty Štěpána Markoviče. Takže se ve finále pořadu můžete přenést do atmosféry onoho zajímavého lednového večera roku 1994 prostřednictvím archivní nahrávky.
Související
-
Mezinárodní den žen ve swingu a jazzu s Hankou Křížkovou, královnou varhan i swingujícími sestrami
Je Mezinárodní den žen, a tak interpretační zastoupení má V náladě swingu, potažmo jazzu výhradně něžné pohlaví. Do pořadu vstoupíme s jihočeskou rodačkou Hankou Křížkovou.
-
Glenn Miller, který zahynul v mlze nad kanálem La Manche, přiblížil swing milionům lidí
S poetickou nadsázkou řečeno, prvního března by měly znít všechny swingující trombóny světa. Toho dne v roce 1904 se totiž narodil hudebník Alton Glen „Glenn“ Miller.
-
Dívka k rytmu zrozená s Věrou Křesadlovou a také starší ze slavné bratrské swingařské dvojice
V úvodu pořadu vzdáme prostřednictvím nahrávky ragtimeové pianistky Winifred Atwell poctu velkému swingaři Jimmymu Dorseymu. Uplyne totiž 120 roků od jeho narození.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.