Kdy se slaví Velikonoce? Vždy po prvním jarním úplňku
Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Každý rok je prožíváme v trochu jiném čase. Jak připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý, nastávají po prvním jarním úplňku. „To znamená, že čekáme na první úplněk po 20. březnu, hned poté je Velikonoční neděle,“ upřesňuje.
Týden před Velikonoční nedělí je Květná neděle, den vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma. „Následuje Modré pondělí, což je poslední masopustní pondělí, a Šedivé úterý, poslední možnost se před půstem pořádně najíst,“ uvádí Miloš Tichý.
Dalším dnem ve velikonočním týdnu je Škaredá středa. „To se pečou jidáše ve tvaru smyčky, oprátky. Na paměť toho, že Jidáš sice Ježíše zradil za třicet stříbrných, ale pak ho hlodalo svědomí natolik, že se oběsil,“ vypráví astronom.
Zelený čtvrtek je dnem poslední Kristovy večeře. Zvony přestávají zvonit, protože podle tradice odlétají do Říma, a má se jíst něco zeleného. Následuje Velký pátek, ukřižování a smrt Ježíše Krista.
Na Bílou sobotu se zvony vrací z Říma. Velikonoční neděle, Boží hod velikonoční je svátkem zmrtvýchvstání. „A pak máme ještě Velikonoční pondělí, někdy se mu také říká Červené. To je oslava Kristova vítězství nad smrtí,“ doplňuje Miloš Tichý.
Související
-
Na Velký pátek se nemá hýbat se zemí ani prát prádlo. Křesťanská tradice velí držet přísný půst
Křesťané si na Velký pátek připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den je zároveň v lidových pověrách spojován s magickými silami, prý se například otevírají skály s poklady.
-
Během dubna vstoupí Měsíc dvakrát do fáze novu, k Zemi se přiblíží na 365 tisíc kilometrů
Na začátku dubna hledali lidé Měsíc na obloze marně. Hned prvního dubna v 8.24 hodin totiž nastal nov, tedy fáze, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou.
-
Světla v dubnu přibývá, na konci měsíce už slunce nad obzorem stráví čtrnáct a půl hodiny
Duben je dalším měsícem, kdy se prodlužuje doba slunečního svitu. To trvá až do slunovratu. Délka světlé části dne se během dubna protáhne zhruba o hodinu a čtyřicet minut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...