Každý den tři minuty světla navíc dostaneme v únoru

2. únor 2022

S postupující zimou se dny prodlužují. Prvního února vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 7.33 hodin a zapadlo 16.59 hodin, světlý den tedy trval devět hodin a 26 minut. Od konce prosince už je to o hodinu a půl více.

„V polovině měsíce, tedy 15. února, vyjde slunce v 7.11 minut hodin a zapadne v 17.22 hodin, světlý tak bude už trvat déle než deset hodin,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.

V poslední únorový den uvidíme slunce na obloze již v 6.46 hodin a zůstane tam bez dvou minut jedenáct hodin. „Světlý den, to hezké, na co všichni čekáme, se během jednoho měsíce prodlouží o hodinu a 32 minut. Každý den dostáváme navíc tři minuty světla,“ dodává Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.