Kateřina Bolechová: Kamenná čtvrť
Jako malá holka jsem občas utíkala do Brna. Většinou v případě, když se mi přihodilo něco nemilého. Vzala jsem pár hraček, ukryla je za záda a vykřikla: „Stejně uteču do Brna.“
Proč zrovna do tohohle města, kde jsem nikdy předtím nebyla, nikdo netušil. Brno pro mě zkrátka znamenalo něco fantastického.
Po absolvování gymnázia jsem nastoupila na nástavbové studium a je celkem jednoduché uhádnout kam. Samozřejmě do Brna. Ale ouha - po pár dnech školy jsem emigrovala z jižní Moravy zpátky do jižních Čech. Od té doby jsem v Brně byla jen pracovně a to pouze na pár hodin nebo jsem jím projížděla.
Ovšem jednoho dne se to změnilo, pozvali mne tam na autorské čtení. Přenocování jsem si domluvila u kamaráda. Musím říct, že od mých dětských let se můj vztah k Brnu poněkud změnil, už to dávno není mé vysněné místo, ba naopak. Ale ubytování mě vyvedlo z omylu.
Kamarád totiž bydlí v Kamenné čtvrti, kterou byste v Brně vůbec nečekali. Maličké domky kousek od sebe, barevná okénka, vitráže a jedna úzká ulička. Zkráceně se tomu říká Kamenka a je to v oblasti, kde se nacházel pískovcový lom.
A věřte, že si tam můžete z okna do okna podávat ruce se sousedy. Je tam i hospůdka. Na jaře a v létě spousta kytek a člověk má pocit jisté sounáležitosti. Místo, které má schopnost očarovat.
A tak se tam někdy vypravte, třeba teď v létě. Bude to zážitek, uvidíte. Brněnská Kamenka je totiž místo, kde se svět zdá být ještě v pořádku.
Související
-
Kateřina Bolechová: V nemocničním parku
Areál budějovické nemocnice prošel velkými změnami, kromě budov, které jsou opraveny, přibyly i nové. Pamětníci mi dají jistě za pravdu, že značnou proměnou prošel i park.
-
Kateřina Bolechová: Sen o Fiatu
Ve svém životě jsem vlastnila jen jedno jediné auto a ne jen tak ledajaké, bylo totiž putovní a v té době téměř veteránem, Fiat šestistovka z roku 1964.
-
Kateřina Bolechová: Cizinci
O polední pauze jsem šla na chvíli ven. Přidal se ke mně muž, měl hůl a kýval se ze strany na stranu. Zapálil si a řekl: „Dneska je tlak 1035.“ Udiveně jsem se podívala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.