Kateřina Bolechová: Cizinci

3. únor 2023

O polední pauze jsem šla na chvíli ven. Přidal se ke mně muž, měl hůl a kýval se ze strany na stranu. Zapálil si a řekl: „Dneska je tlak 1035.“ Udiveně jsem se podívala. 

Muž pokračoval: „Zítra má pršet, pak teplo, možná zima, v 600 metrech sníh a nejhorší je, že se dohadují meteorologové a ornitologové, ze severu sem prej lítají havrani.“ Pokývala jsem nevěřícně hlavou.

A muž dál: „A což teprve blackout, to by bylo něco. Pračlověk by dneska zíral, na tu technologii. Jako dítě jsem bruslil na slepým rameni, ale to už je dávno pryč. Jsem v invalidním důchodu, dělával jsem v Praze v depu, mám režijku, ale stejně nikam nejezdím."

„Taky jsem jako holka bruslila na řece,“ hlesla jsem a vzpomněla si na tátovy staré brusle, teď visí v garáži jako němá vzpomínka, ale pořád krásně voní říčním ledem.

Celou dobu hovoru se mi do hlavy vkrádala slova z jedné písně od Marianne Faithfull „…cizinci se baví jen o počasí…“.

Nakonec jsme společně chvilku mlčeli, pak se muž rozloučil. Jeho hůl se jen lehce dotýkala asfaltu, jako by někomu šimral záda. Dívala jsem se za ním, jak se hlouběji a hlouběji noří do chladného dne.

autor: Kateřina Bolechová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.