Kateřina Bolechová: Brouk

16. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Jednoho večera jsem zaslechla podivný rachot zpoza žaluzií, trvalo to celkem dlouho. Říkala jsem si, že tam vlítla vosa či něco podobného. Nešla jsem se podívat

Druhý den byl klid, až večer opět ten podivný zvuk, říkala jsem si, že možná vítr, který fouká ventilačkou, podivně rozeznívá žaluzie. Ovšem okolo půlnoci se něco neurčitého objevilo na koberci a hle, byl to obrovský brouk, kterého jsem nikdy předtím nepotkala.

Regulérně jsem se bála, jelikož jeho vzezření bylo vskutku těžkotonážní, vypadal jako obrněnec. Možná, že i on byl paralyzován obavami. Opatrně jsem ho nabrala na lopatku a vynesla na balkon ke kytce.

Pak jsem začala pátrat na internetu, co jsem to vlastně potkala, jakého zvláštního návštěvníka. A byl to div, jednoho z největších brouků žijících u nás a také v Asii.

Nosorožík kapucínek, tak roztomile zní jeho jméno. V Česku je to přísně chráněný ohrožený druh, který je aktivní převážně v noci, což máme společné. Jeho larva dosahuje velikosti až 12 centimetrů a žije několik let, pak vytvoří kokon o velikosti téměř slepičího vejce, samotný brouk žije jen několik měsíců.

Navíc je to jeden z nejsilnějších tvorů této planety, dokáže uzdvihnout několika set násobek své váhy, v přepočtu na člověka je to asi 65 tun. Ráno na balkoně už nebyl.

I kdyby jeho zbývající život čítal jen pár dnů, měl právo vrátit se domů, do přírody, dožít a zemřít svobodný. Náš čas se protnul jen na malou chvíli, ale bylo to vzácné, jedinečné setkání. Budu si ho pamatovat.

autor: Kateřina Bolechová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.