Josef Kopta: Hlídač č. 47. Příběh o válce, lásce, nevěře a skutečné i předstírané hluchotě

12. duben 2022

František Douša se vrátil z prusko-rakouské války, vzpomínky na ni mu stále víří hlavou. Má mladou ženu, jenže možná i soka v lásce. Jednoho dne ohluchne, sluch se mu za nějaký čas vrátí, ale on stále předstírá, že neslyší…

Účinkuje: Igor Bareš
Připravili: Jan Sulovský, Petra Ševců
Napsal: Josef Kopta
Zvukový mistr: Jiří Pochvalovský
Režie: Michal Bureš
Natočeno: v roce 2010

Autorem psychologického příběhu o traťovém hlídači je spisovatel Josef Kopta. Román nazvaný Hlídač č. 47 vyšel poprvé v roce 1926. Rozhlasová četba na pokračování vznikla v roce 2010. Text načetl herec Igor Bareš.

Příběh se také dočkal hned trojího filmového zpracování. Už v roce 1937 ho zfilmoval režisér Josef Rovenský. V roce 1951 natočil Hugo Haas americký remake filmu pod názvem Pickup. Druhá česká verze, pojmenovaná stejně jako původní literární předloha, vznikla v roce 2008 a natočil  ji režisér Filip Renč, který do hlavní role Františka Douši obsadil Karla Rodena. Renčův film je Koptovou předlohou pouze inspirován.

A on jen cítil čtyři tupé nárazy v hlavě, která zněla jako zvon. Ale ještě neztrácel naděje. Snad to je větrem, který rve slova, sotva se dostala na rty, a roztrhá je a roznese, že člověk ani sám sebe neslyší. Nebo snad zběsilý řev větru všecko přehluší? Ale vždyť vlastně není žádného řevu, vítr jen neslyšně proudí a teče, cítíš jej pouze a vidíš, ale neslyšíš. Šelest a šum, který ti táhne hlavou, jest šelest a šum jeho mocného toku, podobného řece, táhlé a nepřehledné. Já jsem František Douša, hlídač číslo sedmačtyřicet. Nic.

Josef Kopta se narodil 16. června 1894 v Libochovicích. Po maturitě na Československé obchodní akademii v Praze pracoval jako úředník. Za první světové války byl na frontě v Karpatech zajat a později vstoupil do československých legií. Tam působil nejdříve ve finančním, pak v informačně-osvětovém odboru a také v redakci jekatěrinburgského Československého deníku.

Po návratu do vlasti byl krátce tajemníkem Památníku odboje, pak pracoval jako redaktor, novinář a spisovatel z povolání. Po roce 1945 působil jako úředník na ministerstvu informací a přednosta kulturního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Josef Kopta zemřel před 60 lety, 3. dubna 1962 v Praze.

Literární jméno získal jako autor takzvané legionářské literatury. Své zážitky z legií zachytil například v románech Třetí rota (1924) a Třetí rota na magistrále (1927). V závěrečné části trilogie s názvem Třetí rota doma (1934) popsal ne příliš vítězoslavný návrat legionářů do nově vzniklého samostatného Československa.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...