Jindřich Šimon Baar: Jan Cimbura

19. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cedule s názvem obce, o něco modernější varianta, než je v románu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dvanáctidílná četba na pokračování. Román Jan Cimbura (poprvé vyšel v roce 1908) je zřejmě nejznámějším dílem spisovatele a katolického kněze Jindřicha Šimona Baara. 

Ač rodák ze západočeského Klenčí pod Čerchovem, děj venkovské ságy o moudrém a rovném sedláku  Janu Cimburovi zasadil do okolí jihočeské Putimi.

Režie: Petr Adler
Účinkují:
Pavel Soukup, Jan Vlasák, Milan Neděla a Viktor Vrabec
Připravila: Dagmar Jaklová-Oravová
Natočeno v roce 1995

Právě z tohoto kraje pocházel rod Baarů a právě tady našel spisovatel předobraz svého knižního hrdiny.

Osud váženého sedláka začínáme sledovat v momentě, kdy se jako osmadvacetiletý muž vrací ve 40. letech 19. století z vojny a uchytí se jako čeledín na jednom statku na Putimsku. Díky své pracovitosti a sňatku s dávnou láskou Marjánkou se později stává pánem na vlastním gruntě. Vyprávění končí smrtí hlavního hrdiny v roce 1898.

Jindřich Šimon Baar se se skutečným Janem Cimburou setkal poprvé v roce 1886. Impuls k tomuto setkání dal spisovateli jeho strýc, děkan z Putimi.

Spisovatel na knize pracoval dlouho a těžce, neustále ji přepracovával, doplňoval. Zdálo se mu, že on rodák z Chodska nedokáže dobře vystihnout zvláštnosti a kolorit okolí jihočeské Putimi, kam děj svého románu zasadil. Postěžoval si příteli archiváři Františku Teplému, že mu stále něco v příběhu chybí, něco, co je pro tuto krajinu příznačné, něco co jinde nemají. A to jsou přece koně – naše vodňansko-netolická rasa – poradil mu tehdy Teplý.

A tak se do románu dostal Cimburův souputník kůň Běláček.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...