Jihočeští zemědělci letos sklidí míň kukuřice, její kvalita navíc bude horší
Úroda kukuřice na jihu Čech bude mírně podprůměrná. Na vině je letošní sucho. Horší kvalita klasů i celých rostlin ovlivní i živočišnou výrobu nebo produkci bioplynu.
„Kukuřice je skoro celá uschlá. Normálně palice dorůstají třiceti až čtyřiceti centimetrů, letos jsou tak poloviční. Je i menší počet zrn, takže bude horší kvalita sklizně, výnos bude nižší minimálně o třetinu,“ říká agronom zemědělské společnosti v Rábíně na Prachaticku Vladimír Soukup.
Ani podmínky pro sklizeň kukuřice nejsou letos ideální. „V tomto podmáčeném poli se mi občas zacpe lišta. Když zapadám, řezačka zpomalí, a když popojedeme na nějaký suchý kus pole, tak se zase rozjede. Potřebuje větší výkon na pojezd, takže je větší spotřeba nafty,“ popisuje řidič Radek Lahodný.
Pole se zelím v Roudném se kvůli suchu a horku proměnilo v ráj škůdců

Suché a horké počasí je ideální pro množení škůdců zeleniny. Pěstitelé zelí v Roudném na Českobudějovicku svádí marný boj s mšicemi, dřepčíky a molicemi už několik týdnů. Postřiky kvůli vedru moc neúčinkují.
Letos je i nedostatek pícnin pro dobytek, zemědělci je proto musí nahradit kukuřicí. O to méně jí půjde do bioplynových stanic. Náhradní řešení opět zvýší náklady. „Bude nám chybět pro krávy i pro bioplynku, takže budeme muset zasít ozimé žito, abychom částečně nahradili výpadek v senážích a v kukuřici, to znamená další náklady, další problémy v celé výrobě,“ dodává Vladimír Soukup.
Horší úroda i podmínky při sklizni kukuřice znamenají pro zemědělce ve společnosti v Rábíně na Prachaticku milionové škody.
Související
-
Pracovníci chybí i v zemědělství. Družstvo v Březnici našlo řešení
Zemědělské družstvo v Březnici, ve kterém pracuje přes 50 lidí, našlo způsob, jak se vypořádat s nedostatkem pracovních sil. Shání si zaměstnance dřív, než začnou chybět.
-
Dostatek vody na polích mohou zemědělci ovlivnit volbou pěstovaných rostlin
Menší výnosy kukuřice a obilí nebo nedostatek pícnin – i to je dopad trvajícího sucha. Někteří zemědělci zkouší pěstovat odolnější plodiny, což doporučují i odborníci.
-
Dodržování nových předpisů bude stát zemědělce čas a statisíce korun
Na nový rostlinolékařský předpis si stěžují desítky včelařů a zemědělců. Pěstitelé mají oznamovat včelařům minimálně 48 hodin dopředu, že budou rostliny chemicky ošetřovat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Češka žijící v Izraeli o protestech: Vláda se reformy nevzdá. Cítí, že kdyby došlo k volbám, neuspěje
-
Není nutno umřít v šedesáti. Po druhé světové lidé zjistili, jak škodí obezita a kouření. A začali žít jinak
-
‚Velký hlad přijde až tak za dva dny.‘ Svůj první závod na 100 kilometrů ozdobil Pechek zlatou medailí
-
‚Ať tě provází Síla.‘ Herec Hamill známý jako Luke Skywalker varuje Ukrajince před ruskými nálety