Jihočeský kraj kvůli koronaviru zaznamenal největší propad zahraničních turistů v republice
Jak zachránit a restartovat cestovní ruch, to je otázka, kterou si kvůli pandemii koronaviru kladou podnikatelé, stát i samosprávy. Například Jihočeský kraj v letošním prvním čtvrtletí zaznamenal meziročně největší propad zahraničních turistů v republice, zhruba o 40 procent.
Na pomoc oboru připravuje ministerstvo pro místní rozvoj mimořádný akční plán. Destinační společnosti ale volají po zavedení speciálního zákona. Situace se podle nich v průběhu roku bude ještě zhoršovat.
„Druhý kvartál samozřejmě bude postižen nouzovým stavem, to znamená duben a květen budou prakticky bez cestovního roku. Co se týká června, věřím tomu, že domácí cestovní ruch naběhne alespoň do podoby jako v loňském roce,“ říká ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.
Klíčem připravovaného akčního plánu ministerstva pro místní rozvoj má být hlavně podpora poptávky formou státních poukazů na tuzemskou dovolenou a snížení DPH. „Věnujeme se také přípravě cílené marketingové kampaně a plánujeme úzce spolupracovat s kraji a destinačními společnostmi, abychom návštěvnost rozprostřeli po celé zemi a aby nabídka služeb v regionech byla co možná nejpestřejší,“ dodává mluvčí ministerstva Vilém Frček.
Podle Jaromíra Poláška by ale momentálně oboru pomohlo hlavně zavedení vlastního zákona o cestovním ruchu, který u nás chybí. Za současného stavu je de facto vše pouze v kompetenci krajů a obcí a ministerstvo jenom jednotlivé kroky koordinuje.
„Zároveň je však stát, respektive centrální úroveň, v podstatě hlavním příjemcem finančních prostředků, které se vyberou v rámci cestovního ruchu. A tak jak není určeno, co kdo má dělat, tak to přesně funguje v té situaci, kdy se cestovní ruch zastavil,“ připomíná Jaromír Polášek.
Čtěte také
Zákon by měl ve zkratce řešit, kdo co má dělat a kdo za co platí. Jako vhodný příklad by mohlo posloužit Rakousko. „Tam je přesně dané a jde to dobře dopředu i odhadovat, kolik peněz v celém systému bude a jakým způsobem peníze od konkrétního podnikatele, který ubytuje hosta, doputují zpět do marketingu, podpory, navíc jsou i podnikatelé vtaženi do celého procesu,“ popisuje Jaromír Polášek.
Stávající systém financování kritizuje i předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný. Vadí mu například, že ministerstvo pro místní rozvoj stále nevypsalo výzvu Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech pro letošní rok.
„Celkově si myslím, že systém financování destinačních společností by měl být dlouhodobý a ne, že se každý rok modlíme a čekáme, jakou sumu obdržíme. Ta částka by měla být známa dopředu, abychom mohli trochu plánovat, v současné době to jde hodně těžko,“ uvádí.
Obsazenost ubytovacích kapacit na léto v horských oblastech, jako je třeba Šumava, je aktuálně zhruba 60 procent. Naopak ve větších městech je zatím jen asi 10 procent.
Související
-
Lidé, kteří pracují v Českém Krumlově v turistickém ruchu, se nechali otestovat na koronavirus
Český Krumlov nabídl plošné testování na nový typ koronaviru. Mnoho lidí tam totiž pracuje v cestovním ruchu, a tak je zajímalo, jestli se už nemocí s covid-19 setkali.
-
Na jindy přeplněné Vltavě jsou teď jen skalní vodáci, provozovatelé služeb začínají počítat ztráty
Vydat se na vodu můžou lidé od dubna, moc toho ale během letošního jara poznamenaného pandemií koronaviru nevyužívají. Na provozovatele služeb tvrdě dopadá výpadek příjmů.
-
Areály pro školy v přírodě a tábory jsou prázdné. Provozovatelé jdou do ztrát
Osm škol odřeklo pobyt v rekreačním středisku Velké Skaliny na Kaplicku. Jeho provozovatel doufá, že v létě budou alespoň dětské tábory. Už teď je ve finanční ztrátě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šibeniční termín? ‚Věřím, že se to do voleb stihne. Projednám to s opozicí,‘ říká Blažek k trestní reformě
-
‚Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele.‘ Ukrajina chtěla na heslo obchodní známku, EU to odmítla
-
Soudní dohra případu bílého prášku: šéf ANO v Praze Prokop lhal o fotce primátorky Brna Vaňkové
-
Izraelský ‚buldozer‘ Kac vyzývá k útoku na jaderná zařízení Íránu. Země je prý zranitelnější než kdy dřív