Areály pro školy v přírodě a tábory jsou prázdné. Provozovatelé jdou do ztrát
Osm škol odřeklo pobyt v rekreačním středisku Velké Skaliny na Kaplicku. Jeho provozovatel doufá, že v létě budou moct děti přijet alespoň na tábory. Už teď je ve finanční ztrátě a vyplnit potřebné tabulky k žádosti o podporu od státu se jeví jako nemožné.
„Vzhledem k tomu, že všechny školy v přírodě do konce června se odhlásily, přišli jsme asi o osm pobytů. Na tržbách je to propad půl milionu,“ říká provozovatel střediska Velké Skaliny Stanislav Šimášek.
Rozhodl se proto požádat o podporu ve vládním programu, ale formulář je podle něj velice složitý. „Podle mého není v lidských silách to vyplnit, to je tolik údajů a tabulek, které jsou tak dlouhé, že pro normálního člověka je to prakticky nemožné,“ popisuje.
Do jak velké ztráty se dostane, rozhodnou hlavně letní tábory. „Bylo by dobré, kdyby politici během jednoho týdne čtyřikrát něco nezměnili, kdyby řekli jedno jediné resumé, které platí a podle kterého bychom se zařídili,“ dodává Stanislav Šimášek.
Čtěte také
Areál Velké Skaliny se na sezónu připravuje jako obvykle, úklid po zimě, malování prostor nebo oprava střechy jsou hotové. Časté jsou podle provozovatele také dotazy rodičů na letní tábory. „Po každém prohlášení, které zazní od vlády, někdo volá. Hlavně rodiče jsou bezradní, protože potřebují chodit do práce, až tohle všechno skončí, a neví, co bude s dětmi,“ říká.
Náročná je situace i pro Jana Horalicu, který má na starosti jeden táborový cyklus. „Je to hrozné v tom, že člověk neví, jestli má ten tábor připravovat, nebo ne. Je to taková bezmoc,“ doplňuje.
Finanční ztrátu pociťuje i lesní penzion Kobylnice na Lipně. Areál měl být od dubna do června plný školáků, zatím tu provozovatelé počítají s propadem téměř milion korun.
Související
-
Lodě pro turisty by na Lipně mohly začít jezdit začátkem května, přívoz už zájemce vozí
Někteří už mají hotovo, jiní dokončují to nejnutnější. Lipenští lodní dopravci se připravují na léto. Vyhlídková plavidla by turisty mohla začít vozit už začátkem května.
-
Ekonomické dopady koronakrize pociťují i domácí hospice, péče s rouškou je také složitější
Slouží v první linii a říkají: Je to náročné, ale jsme šťastní, že tuhle práci děláme. Řeč je o lékařích a sestrách domácích hospiců, kteří pečují o lidi na konci života.
-
Děti rodičů, kteří pracují v takzvané první linii, mohou stále chodit do školky, ale jen s rouškami
Střední, základní i mateřské školy zůstávají kvůli koronaviru zavřené. Rodiče dětí od 3 do 10 let, kteří pracují v takzvané první linii, můžou využít služeb dětských skupin
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Povodňových stavů v Česku ráno dál ubylo, velká voda se přesunuje na dolní toky
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Na většině míst na jihu Moravy začne voda ustupovat. Hraně přelivu se však blíží Brněnská přehrada
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí