„Jednou za uherský rok“ nastanou dva úplňky během jednoho měsíce. Jev přešel do anglického úsloví
Srpen je teplý prázdninový měsíc a jeho noční obloha je kromě všech obvyklých krás ozdobená Perseidami. Zároveň už se také krátí doba slunečního svitu, dny se zkracují a noci prodlužují.
Prvního srpna letos nastane úplněk. Osmého bude měsíc v poslední čtvrti, šestnáctého v novu, čtyřiadvacátého v první čtvrti. A 31. srpna přijde druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci.
„To je taková lehká vzácnost, stává se to poměrně výjimečně. Ve Spojených státech se tomu druhému úplňku v jednom kalendářním měsíci říká blue moon, tedy modrý měsíc,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.
V angličtině existuje úsloví, které bychom mohli přeložit jako „jednou za modrý měsíc“. „To se využívá ve smyslu jednou za uherský rok, jak říkáme v Čechách. Znamená to, že se něco stává jednou za hodně dlouhou dobu, také se to reálně nemusí stát nikdy, jak se říká, na svatého Dyndy,“ dodává Jana Tichá.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.